BODRUM'DA SİRTAKİ RÜZGARI ESTİ...

Yunanistan’ın Kos adasında yaşayan 45 Yunanlı, Bodrum Dans Kulübü Sirtaki bölümünün...

BODRUM'DA SİRTAKİ RÜZGARI ESTİ...
Yunanistan’ın Kos adasında yaşayan 45 Yunanlı, Bodrum Dans Kulübü Sirtaki bölümünün düzenlediği yemekli Sirtaki gecesine katılmak için Bodrum’a geldi.

Gümbet Bağ Evleri Otelde düzenlenen Sirtaki Gecesine; Bodrum Dans Kulübü Yurt Dışı Tanıtım Ekibi dansçıları, Sirtaki bölümü öğrencileri ve Yunanlı vatandaşlar katıldı.Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da katıldığı Sirtaki gecesi Yunan dansları ve Bodrum yöresel halk oyunları eşliğinde geç saatlere kadar devam etti.

Yunanistan’dan gelen müzisyenler eşliğinde yapılan canlı müzikli gecede, komşu iki ülkenin vatandaşları gönüllerince dans ettiler. Her hafta Kos adasından Bodrum’a gelerek, Bodrum Dans Kulübünde Sirtaki dersleri veren Yannis Mostoros, Bodrum Dans Kulübünde 2012 yılından itibaren Sirtaki dersleri verdiğini ve Bodrum halkının Sirtakiye gösterdiği ilgiden oldukça memnun olduğunu söyledi. Mosturos Türk halkının misafirperverliğini ve dostluğunu Yunan halkına da göstermek için adadaki arkadaşlarını bu organizasyona katılmak için davet ettiğini ve geceye katılan herkesin Bodrum’dan memnun ayrıldıklarını sözlerine ekledi.Geceye ev sahipliği yapan Bodrum Dans Kulübü başkanı Fatih Özvezneci ise düzenlenen etkinlik hakkında şunları söyledi:

"Bodrum ve Kos arasında 5 yıldır düzenli olarak kültür buluşmaları düzenliyoruz. Her iki tarafın tarihten gelen ortak bir bir kültürü olmasının yanı sıra Bodrum’da yaşayan birçok ailenin Kos adasında yaşayan akrabaları da var. Düzenlediğimiz bu etkinlikler ile iki ülke kültürünü karşılıklı sergiliyor, ortak yönlerimizi gözler önüne seriyoruz. Örneğin halk oyunları ekibimiz ile Zeybek dansımızı sergilerken yunan tarafının da benzer danslarını izliyoruz. “4. Türk-Yunan Kültür Buluşması” organizasyonumuzu 500 kişinin katılımı ile 20 Nisan’da Kos adasında gerçekleştireceğiz. Bu akşam gerçekleştirdiğimiz etkinlik ise kültür buluşmamız öncesinde her iki tarafın dansçılarının önceden tanışması açısından oldukça başarılı bir gece oldu" dedi.