Bodrum'da Son Yolculuğuna Uğurlandı

24 Ocak sabahı İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayata veda eden Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncusu Fatma Girik, Bodrum'da son yolculuğuna uğurlandı. Yaklaşık 30 yıldır Bodrum'da yaşayan usta oyuncunun cenaze töreni, Bodrum'un son yıllarda gördüğü en kalabalık cenaze töreni oldu.

Bodrum'da Son Yolculuğuna Uğurlandı

Fatma Girik'in cenazesi İstanbul'da dün düzenlenen törenlerin ardından Bodrum'a getirildi.

Bodrum  Belediye Meydanı'ndaki Adliye Camii'ne getirilen Girik'in cenaze namazına Muğla Valisi Orhan Tavlı, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Suat Özcan, Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile sanatçının ailesi, yakınları, sevenleri ve sanat dünyasından çok sayıda ismin de aralarında olduğu çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Burada kılınan Cuma namazının ardından sanatçının cenazesi sevenlerinin gözyaşları arasında alkışlarla uğurlanarak Bodrum'un Torba Mahallesi'ndeki evine getirilerek yakınlarından helallik alındı.

Fatma Girik'in cenazesi daha sonra Torba mezarlığında 2015'te vefat eden eşi Memduh Ün'ün yanına defnedildi.

Ailesi, cenazeye çiçek gönderilmemesi, Fatma Girik'in anısına Torba ve Turgutreis Hayvan Bakımevlerine mama bağışında bulunulması çağrısında bulundu.

Usta sanatçının kardeşi Günay Girik ise cenaze namazı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, ablasını son yolculuğuna uğurlamak için Bodrum'a geldiklerini söyledi. Fatma Girik'i sevmeyen hiç kimsenin bulunmadığını belirten Girik, "Benim hem ablam hem yoldaşımdı. Birlikte çalışıyorduk. Birlikte işler yapıyorduk. Benim için anne gibiydi. 56 yıllık hayatımda annemle onu gördüğüm kadar, onunla birlikte olduğum kadar olmadım. Benim duygularımı anlayabilirsiniz yani. Bir anneye hissedilen duygular. Ama tabii benim ablam o.” dedi.

 

Yaklaşık 30 yıldır Bodrum'da olduklarını anlatan Günay Girik, "Ablamın sağlık durumu son zamanlarda pek iyi değildi. Son 5-6 senedir beyniyle ilgili rahatsızlığı var onunla uğraşıyordu. Ama gene iyiydi yani. Ona rağmen neşesi yerindeydi. Konuşuyor, sohbet ediyorduk. Birlikte arada sırada aşağıya iniyorduk. Yani pek eksikliği yoktu.” diye konuştu.

Son dönemde salgınla birlikte sanatçının koronovirüse yakalandığını vurgulayan Girik şöyle konuştu:

"Son zamanlarda bu koronavirüs belası nasıl olduysa... Bir anda hastanede onun pençesine düştü. Bir şey yapılamadı. Yani zaten 2-3 üç gün içerisinde kaybettik. Umarım mekanı cennet olur. Zaten Memduh abiyi biliyorsunuz, eşi. Onu da yakın bir zaman önce kaybetmiştik. Namazdan sonra ablamın naaşı buraya gelecek. Hep beraber Torba Mezarlığı’na götüreceğiz. Sevgilisinin, can yoldaşının, yani muhtemelen bizden de fazla seviyordur Memduh abiyi. Onun yanına götüreceğiz. Umarım ışıklar içinde yürür, mutlu olur, mekanı cennet olur. Daha başka diyecek bir şey bulamıyorum. Dostlar sağ olsun.”

 

Törene katılan isimlerden biri olan Şişli eski belediye başkanı, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ise Girik ile ilgili şunları söyledi;

“Fatma Girik başkanımızı son yolcuğuna uğurluyoruz. Başkanımız hakka yürüdü. Mekanı cennet olsun. Sanatçı kimliği ile belediye başkanlığı kimliği ile uzun yıllar beraber olduk. Onun belediye başkanlığı döneminde ben milletvekiliydim. Beraber çalışmalar yaptık. Toplumun yararına olan her projeye göğsünü gererek imzasını attı. Sanatçı olarak da zaman zaman bizi güldürdü, zaman zaman düşündürdü. Zaman zaman da bizi üzdü. Bugün de o üzdüğü anlardan bir tanesi. Mekanı cennet olsun.”