Bodrum’da Sualtı Sanatla Buluşuyor

Bodrum’da, Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü işbirliği ile yürütülen proje, Blue Exile Art Project (BEAP), 20 Mayıs 2022 Cuma günü saat 10.00’da Karaada/Kaçakçı Koyu’nda resmi açılışını yapıyor.

Bodrum’da Sualtı Sanatla Buluşuyor

Çevre ve sanatın bir arada yer aldığı proje ile deniz kültürünü ve sualtı kültürünü yaşatma, zenginleştirme ve tanıtma hedefleniyor. Projenin ilk ayağı olan sualtı sergisinde yirmi iki Bodrumlu seramik sanatçısının eserleri denizle buluşuyor. Blue Exile Art Project, 20 Mayıs - 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek sualtı sergisi, sualtı belgesel gösterimlerinin olduğu ve 1-10 Ekim tarihleri arasında eserlerin karada, sualtı fotoğraflarıyla sergilendiği farklı ayaklardan oluşuyor. 

Blue Exile Art Project’in 2022 yılı ana teması “Sular Yükseliyor” olarak belirlenmişti. Bodrum’un tanıtımında etkin rol alacak, sualtını sanat galerisi olarak kullanarak kültürel ayak izi oluşturacak, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleyecek ve denizel farkındalık oluşturacak olan proje, Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü’nün çalışmalarıyla başlatılmıştı. 

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen projede, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi iki seramik/heykel sanatçısının eserleri 20 Mayıs günü Karaada/Kaçakçı Koyu’nda maviliklerle buluşuyor. Projenin sanat danışmanı ise Tao Ulusoy.

Blue Exile Art Project’in ilk ayağı olan su altı sergisinin organizasyonunda, dalış okulları ve sanatçıları buluşturan toplantılar, atölye ziyaretleri ve fotoğraflama çalışmaları, eserlerin dalış teknelerine teslim edilip dalış bölgesine ulaştırılmaları ve dibe yerleştirilmeleri yer alıyor. 

Sergiyi görmek isteyenlerin dalış okullarıyla irtibatageçmeleri gerekiyor. Dalış brövesi olmayanlar ise, Discovery ya da ilk seviye kursları alarak sergi alanına dalış yapabilir. 20 Mayıs - 20 Ağustos 2022 tarihleri arasında eserler, Karaada/Kaçakçı Koyu’nda sualtında sergilenecek ve Bodrum dalış okulları destekleri ile sualtında 20 Ağustos’a kadar ziyarete açık olacak. Projeyi izlemek isteyenler Instagram/blueexileartproject hesabını takip edebilir.