Bodrum'da Tarım Çalıştayı Yapılıyor

“Hastalıktan Ari İşletme Projesi Çalışmalarında Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştay Bodrum’da gerçekleştiriliyor.

Bodrum'da Tarım Çalıştayı Yapılıyor

Milas Güney Ege 11. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında, Milas Süt Birliği’nin destekleriyle Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Hastalıktan Ari İşletme Projesi Çalışmalarında Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştay, Bardakçı koyundaki bir otelde başladı. 

Tarım Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü görevlileri, akademisyenler ve üreticilerin katıldığı çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı, şöyle dedi:

“Bu çalıştayda öğleye kadar kendi alanlarında uzman hocalarımız sunumlarını yapacaklar. Öğleden sonra da 10 masada 10’arlı gruplar halinde akşama kadar sorunlarımızı, çözüm önerilerimizi konuşacağız. Her masada bir ropörtör arkadaşımız kendi masasının sonucunu yazacak. Bunları toparlayıp ortak sonuç metnini bakanlığımıza sunacağız” dedi. 

Tarım Orman İl Müdürü Barış Saylak ise konuşmasında şunları dile getirdi:

“Değerli üreticilerimiz, sevgili meslektaşlarımız çok zor bir işi yapıyorsunuz. Yaptığınız işin ne kadar büyük olduğu önümüzdeki yıllarda çok daha net bir şekilde algılanacaktır, tarihe not düşülecektir. Önümüzdeki 20 yıl içinde sağlıklı, sürdürülebilir bir tarım yapmak, temiz su kaynaklarını korumak ve hayvansal ürünlerin sağlıklı bir şekilde sofralarda tüketiciye ulaştırmayı sağlayacak olan sizler, bu ülkenin de, bu coğrafyanın da en önemli işini yapmış olacaksınız.”

2 günlük çalıştay sonunda veri ve bilgiler bir sonuç bildirgesi ile birlikte Tarım Orman Bakanlığı’na sunulacak.

Hastalıklardan Ari İşletme Nedir?

Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir.