Bodrum’daki Satışı Gündeme Getirdi

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde Bodrum’daki 242 milyonluk özelleştirmeyi sordu.

Bodrum’daki Satışı Gündeme Getirdi

Girgin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a Bakanlığa bağlı özelleştirme idaresinin Bitez Aktur’daki 29 dönüm arazinin 242 milyon liraya Rekuba İnşaat’a satılmasını sordu. Süleyman Girgin, bütçe görüşmelerinde özelleştirmelerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nın 53'üncü sayfasında 2022'de 9 milyarlık daha özelleştirme geliri hedeflediğiniz yazıyor. Son kırıntılarda eğer kaldıysa satılacak. Eğer özelleştirme sürecinden halkımız lehine gerekli dersler çıkarılsa idi farklı bir süreç olan hazine garantili ihalelerle kamusal zenginliklerimizi üç beş şirkete peşkeş çeken modele bu kadar fütursuzca olur verilir miydi? 2017'den 2024 sonuna kadar gerçekleşen ve tahmin edilenlerle birlikte otoyol, köprü ve şehir hastanelerinin garanti ödemeleri 94 milyarı buluyor. Ne kadar zarar edersek edelim, ekonomi yönetiminin kumandasına kim geçerse geçsin hâlâ yanlışta ısrar ediliyor.”

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ PARSEL PARSEL SATMAYA YEMİNLİ Mİ?

“Sayın Bakan Özelleştirme İdaresi bu ülkenin her yerini parsel parsel satmaya yeminli mi?” sorusunu yönelten Girgin, konuşmasının devamında şu sözleri sarf etti:

“Özelleştirme İdaresi eliyle kamu arazilerine rant temelli imar planları yapılmaktadır. Yapılan planlarla kamu kullanımı yok edilmekte ve altyapı ihtiyaçları gözetilmeden sit alanları ve mera alanları özelleştirme eliyle imara açılmaktadır. Bu sabah Resmî Gazete'de yayımlandı Sayın Bakan. Şurada elimde, seçim bölgemde, Bodrum Bitez'de büyük bir arazinin özelleştirilmesi haberini okuduk. 21 Mayısta kurulmuş, daha bu yıl, ihaleye girmeden önce 9 Haziranda da tescil edilmiş olan bir inşaat şirketine 29 bin metrekarelik büyük bir arazi 242 milyon liraya satılmıştır. Burada ne yapılacaktır, niçin satılmıştır, yerel yönetimin, sivil toplum örgütlerinin ve halkın görüşü alınmış mıdır? 

“YAZLIK NÜFUSA GÖRE DESTEK VERİN”

Sayın Bakan, Bodrum'un nüfusu yazın 1,5 milyon, Muğla'nın 5 milyon. Muğla, İller Bankasından ancak kış nüfusuna göre destek almakta, eğer destek verecekseniz yazlık nüfusa göre verin ve Bodrum'dan, Muğla'dan rant için iktidar elini eteğini çeksin.”