BODRUM'DAN KOS'A UZANAN ZEYTİN DALI

Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin ve...

BODRUM'DAN KOS'A UZANAN ZEYTİN DALI
Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin ve güzelliklerin temsilcisi zeytin, Ege'nin iki kıyısını Bodrum ve Kos’u TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali'nde biraraya getirecek.

TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali, Bodrum’da alanında yapılmış ilk festival olacak.

Kültürlerarası iletişimi arttırmak, yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle gerçekleştirilecek olan festival uluslararası alanda bir dostluk köprüsü de kuracak. Festival kapsamında Yunanistan’ın Kos adasından gelecek olan bir grup lise öğrencisi TED Bodrum Koleji lise öğrencileriyle birlikte zeytin hasadı yapacak, sanat atölyeleri gerçekleştirecek, dostluk fidanı dikecek, kültürel yerel değerlerini tanıtacak.

Festival, ayrıca Türk ve Yunan kültürünün çok özel örneklerine de ev sahipliği yapacak. Her iki ülkenin öğrencileri ortak mirasa sahip kültürlerinin ortak yönü olan zeytin hasadını dans ve müzik aracılığı ile yeniden canlandıracak; Türk ve Yunan kültürü bu dansta birleşecek, öğrenciler izleyenlere görsel bir şölen sunacak.

Organizasyon komitesinin yaptığı toplantıda festivalle ilgili konuşan yetkililer; “Nuh peygamberin gemisine aldığı ilk fidan olan zeytin fidanı adeta bize Tanrı’nın bir mesajı gibidir; ‘Sizi sağlıklı görmeyi sevdiğim için zeytin ağacını yarattım.’ Biz de yeni nesilleri gelecekte sağlıklı ve mutlu görmek dileği ile bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz ancak geleneksel olmasını temenni ettiğimiz bu festivalde komşu ada öğrencilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Bugün Birleşmiş Milletler bayrağı tüm dünyayı bir sembol olarak kucaklayan zeytin dallarının bir tacına sahiptir; evrensel barış tacı. Biz de bu tacı festivalimiz aracılığı ile yeni nesillerin başına takacağız” açıklamasında bulundu.