BODRUMLU BAŞKANA KORE'DE BANDOLU KARŞILAMA!

2012 Expo organizasyonuna ev sahipliği yapan Güney Kore’nin 3. Büyük kenti 'Yeosu...

BODRUMLU BAŞKANA KORE'DE BANDOLU KARŞILAMA!
2012 Expo organizasyonuna ev sahipliği yapan Güney Kore’nin 3. Büyük kenti 'Yeosu City' Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’nin 10. Dünya Kongresinde 22 ülkeden 120 katılımcıyı ağırladı.

Yeosu kenti Belediye Başkanı Ju CHEOL HYEON’un açılışını yaptığı muhteşem organizasyonda birliğin Dünya Başkanı Bodrumlu turizmci Galip Gür’ün sunumu katılımcılarca ayakta alkışlandı.

Halen 36 üyesi bulunan birliğe yeni katılan Japonya’nın Toyama ve Fas’ın El Hocheima koylarının da üyelik sertifikaları Başkan Galip Gür tarafından törenle takdim edildi. Toyama Valisi Ishii TAKAKAZU’nun da katıldığı törende sergilenen folklor, müzik ve dans gösterileri de büyük ilgi gördü.

Japonya’dan ikinci bir koyun daha Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’ne dahil olmasına büyük önem veren Japon TV kanalları organizasyonu baştan sona takip etti. Toplantı süresince yapılan röportajlarla Türk Başkan Galip Gür’e yoğun ilgi gösteren basın mensupları, Gür'e Türkiye ve Bodrum hakkında sorular yönelterek kendisinden bilgi aldılar.

Güney Kore’deki başarılı organizasyon sonrasında birliğe Japonya’dan üye olan Matsushima koyuna geçen Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, 2011 yılındaki deprem ve tsunami felaketinde ölenlerin anısına hazırlanan çelenkleri Japon yetkililerle beraber denize bırakarak saygı duruşunda bulundular.

Katıldığı toplantılarla ilgili Kent Haber’e açıklamalarda bulunan Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Dönem Başkanı Galip Gür, yılda bir kez yapılan kongrenin onuncusunu gerçekleştirdiklerini ifade ederek şunları söyledi;

”120’ye yakın delegemiz toplantıya katıldı. Tüm heyetimiz çok iyi bir şekilde ağırlandı. Türk Bayrağımızın oralarda dalgalandığını görmek gurur vericiydi. Kongrede, son bir yıl içinde yapılan faaliyetler hakkında sunumlar yapıldı. Biz de Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesiyle ilgili bir sunum yaptık. Toplantı sonunda yeni üyelerimizin belgelerini de teslim ettik” dedi.

Japonya’nın Tokyo kentinde gerçekleştirilen yılın son yönetim kurulu toplantısında, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği, 11. Dünya Kongresi’nin 2015 yılında Filipinler'in Puerta Galera koyunda organize edilmesine karar verildi.