Bodrumlu Gençler Almanya Yolcusu

Bodrum ve Almanya’da faaliyet gösteren Artemis Derneği’nin girişimleri ile Bodrum’daki 14 öğrenci ERASMUS Programı ile Almanya’ya gönderildi.

Bodrumlu Gençler Almanya Yolcusu

Bodrum’da lise ve üniversite düzeyinde 14 genç, ERASMUS Programı ile 2 haftalığına Almanya’nın Berlin kentine gidiyor. Bodrumlu gençler, Berlin’de Almanya, Polonya, Avusturya, İspanya, Çekoslovakya gibi ülkelerden öğrencilerle bir araya gelerek kültürel çalışmalar başta olmak üzere birçok programa katılacaklar. Ayrıca giderek dengesi bozulan dünyanın nasıl kurtarılabileceği üzerine yapılacak çalışmalar yapacaklar. 

Öğrencilerin Almanya’ya gönderen Artemis Derneği üyesi Yaman Olgaç, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Uluslararası ERASMUS Projesi dünyadaki okul çağındaki bütün gençlerin bir araya gelerek değişik kültürleri birbirilerine aktarmaları, bazı fiziksel çalışmaları  kültürel çalışmalarla birleştirerek zenginleşmelerini amaçlayan, uzun yıllardır dünyada uygulanan bir program. Biz de Artemis Derneğimiz ile birlikte bu program çerçevesinde gençlerimizi Almanya’ya gönderiyoruz. Çok hareketli bir program var. Çok da alternatif bir program. Öğrendikleri derslerin ve branşların dışında dünyanın şu anki yok oluş süreci içerisinde neler daha iyi yapılabilir, bireysel olarak dünyanın daha iyi bir duruma gelmesine nasıl katkıda bulunabiliriz, bununla ilgili çalışmalar var. Hem felsefi hem de uygulama çalışmaları var. Örneğin çamurdan bir kulübe yapmaktan kendi halk oyunlarını orada öğretmeye kadar çok geniş bir yelpazede kültürel, güzel bir programla karşı karşıya kalacaklar. Baya yüklü bir program. Eminim ki güzel bir gezi olacak. Bu salgın ortamında bütün güvenlik önlemlerini aldık, uyguluyoruz. Dönüşte 15 gün sonra neler yaşadıklarını öğreneceğiz.”