Bodrumlu Kadınlara Bakanlıktan Destek

Bodrumlu kadınların "Bodrumlu Kadınlardan Tarihe Dokunuş; Geleneksel Muğla Dokumaları; Üzümlü Dastar Bezi, Yeşilyurt Bürümcük Dokuması Projesi" Ticaret Bakanlığı desteği ile hayata geçiyor.

Bodrumlu Kadınlara Bakanlıktan Destek

S.S. Begonvil Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, 8 Mayıs 2013 tarihinde Bodrum Turgutreis’de 16 üreten kadın tarafından kurulan Bodrum’un ve Muğla’nın ilk Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi. Kooperatifin halen Turgutreis’de bulunan satış mağazasında, 19 kadın ortak tarafından üretilen el emeği ürünler satışa sunuluyor.

Begonvil Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi bu yılş şubat ayında, kooperatiflere proje hibe desteği kapsamında T.C. Ticaret Bakanlığı Koop-Des Programı’na  “Bodrumlu Kadınlardan Tarihe Dokunuş; Geleneksel Muğla Dokumaları; Üzümlü Dastar Bezi, Yeşilyurt Bürümcük Dokuması Projesi” ile başvurdu. Muğla İl Ticaret Müdürlüğü’nün ön değerlendirmesinden geçen proje ardından Ticaret Bakanlığı tarafından da olumlu değerlendirildi. Projenin sözleşmesi Muğla İl Ticaret Müdürü Gülşah Yalçınkaya, Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Funda Akçalı, Başkan Yardımcısı Fulya Arıkan ve Yönetim Kurulu üyesi Sevgi Gülyurt tarafından imzalandı.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından Muğla Valisi Orhan Tavlı Kooperatif Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Kooperatif ve proje hakkında bilgi alan Vali Tavlı, proje sürecini takip edeceğini ve Kooperatifi ziyaret edeceğini belirtti.

Bodrumlu Kadınlardan Tarihe Dokunuş; Geleneksel Muğla Dokumaları Projesinin hedefleri ise şöyle açıklandı; 
Kurulacak geleneksel  10 tezgahlı dokuma atölyesi ile hem bölgenin yerel ve geleneksel bir değerinin canlanması sağlanacak, hem de katma değeri yüksek ürün elde edilebilecek. Proje, Bodrum İlçesinde yaşayan kadınların üretime katılmalarını sağlayacak, aile ve ilçe ekonomisine katkı sağlamalarının önünü açacak. Proje ile kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel dokuma kültürü korunacak. Öncelikli olarak meslek sahibi olmayan kadınların dokuma eğitimi almaları ve dokuma eğitimi sürecinden sonra bir yıl içinde asgari 15 kadının kooperatife ortak olması sağlanacak. Ortak olmadan da kadınların meslek sahibi olmaları sağlanarak üretimde yer almalarının önü açılmış olacak. Projenin devam eden sürecinde 3 kadına tam zamanlı ve 10 kadına yarı zamanlı ve/veya geçici istihdam yaratacak. Bu sayede kooperatife yeni ortak olanlar ve istahdama katılan kadınların kendi ailelerinin refah düzeylerinin artması ve daha mutlu olmaları sağlanması amaçlanıyor.