Bodrumlu Veliler Çok Tepkili!..

27- 28 Haziran tarihlerinde yapılacak olan YKS sınavında Bodrumlu öğrencilerin birçoğunun Milas'ta sınava girecek olmasına Bodrumlu veli ve öğrenciler büyük tepki gösteriyor. Yapılan tüm girişimlere ve yetkililerin geçtiğimiz haftalardaki umut veren beyanatlarına rağmen, Muğla'nın en büyük ilçesinin çocuklarının Milas'ta sınava girmek zorunda kalacak olmasına tepki gösteren veliler, yetkili isimleri girişimde bulunmaya davet etti. Devam eden pandemi sürecinde, her türlü imkana sahip olan Bodrum yerine Milas'a gitmenin sağlık riski oluşturduğuna dikkat çeken veliler Bodrumlu öğrencilere sahip çıkılmasını istedi.

Bodrumlu Veliler Çok Tepkili!..

Bodrum’da üniversite adaylarının sınava girecekleri yerlere 1 okul daha eklenerek toplam sayının 4 okul olduğu açıklandı. Kent Haber'in tüm girişimlerine rağmen Bodrumlu öğrencilerinin kaçının Bodrum'da kaçının Milas'ta sınava gireceği ile ilgili somut bir yanıt alınamadı. 

ÖSYM Sınav İlçe Koordinatörlüğünce sınav yapılacak olan Bodrum'daki okullar; Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu, Bodrum Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi ve Bodrum Anadolu Lisesi olarak belirlenmişti. Bu okullara daha sonra Konacık Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin de eklendiği açıklandı. Böylece ilçede sınav yapılacak okul sayısı 4 oldu. 

Öte yandan yaz tatili için il dışından Bodrum'a gelen çok sayıda üniversite adayının da sınav yeri olarak burayı tercih ettiği öğrenildi. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere il dışından gelen adayların da sınav yeri olarak Bodrum'u seçmelerinden dolayı da yoğunluk yaşandığı kaydedildi. 

ÖSYM Milas Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Artay Yağcı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Milas ve Bodrum'da sınava girecek öğrencilerle ilgili şu bilgiler paylaşıldı;

"27.06.2020 tarihi saat 10:15‘de 2020 YKS Sınavı 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında; Milas’ta 23, Bodrum'da 4 okulda sınav yapılacak olup, toplam 6.234 aday, 28.06.2020 tarihi saat 10:15’de 2020 YKS Sınavı 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavında Milas’ta 22, Bodrum'da 1 okulda sınav yapılacak olup toplam 4.700 aday, 28.06.2020 tarihi saat 15:45’de 2020 YKS Sınavı 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sınavında Milas’ta 22, Bodrum'da 1 okulda sınav yapılacak olup toplam 426 aday sınava girecektir.

Adaylar 1. ve 2. oturumlarda saat 10:00, 3. oturumda ise saat 15:30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu tarafından "COVID-19 Kapsamında Ulusal Sınavlarda Alınması Gereken Önlemler"e ilişkin olarak hazırlanan ve ÖSYM Başkanlığından gönderilen yazıda belirtildiği üzere;

-Sınav günü, sınav binasının bahçesine aday ve görevlilerden başka hiç kimsenin girmesine izin verilmeyecektir.

-Sınav sabahı adayların sınav binalarına alımında sosyal mesafe korunarak alımı gerçekleştirilecek olup, bina girişinde görevliler tarafından görevlilere ve adaylara maske, dezenfektan mendil ve sıvı dezenfektan dağıtımı yapılacaktır.

-Covid-19 pozitif olan adaylar ise ÖSYM koordinatörlüğümüze durumlarını bildirdikleri takdirde, İlçe Sağlık Müdürlüğü kontrolünde yedek binada sorunsuz bir şekilde sınavlarına girebileceklerdir." 

YKS ÖĞRENCİLERİNE SAHİP ÇIKAMAYAN BODRUM

Konuyla ilgili uzun süreden beri girişimlerde bulunan öğrenci velileri yaşanan duruma tepkilerini her fırsat ve platformda da dile getiriyor. Kent Haber'e ulaşan bir velinin sosyal medya hesaplarında da yer alan konuyla ilgili paylaşımı şöyle; 

"Üzülerek yazıyorum bu satırları. Ama sessiz kalırsam bu suçun ortağı olurum, susamam. 72 milleti, neredeyse yılın yarısı ağırlayan Bodrum, kendi çocuklarını YKS Sınavı için Milas ya da Muğla'ya gönderiyor. Oysa İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün çok kısa bir zaman önce "sesimizi duyduğunu ve bu iş tamamdır" dediğini gösterir açıklamalarını uzun olduğu için ekleyemedim ancak isteyen herkese gönderebilirim. Dediğim gibi sonuçta sınav giriş belgelerimiz geldi ve Bodrum'da üstelik ikametgâhımızın 300-500 m. ilerisindeki -Milli Eğitim Müdürü'nün açıkladığı- okullarda değil yine Milas'a gidiyoruz. Anlamak mümkün değil. Daha düne kadar ev hapsine giren yaş gurubundaydı bu çocuklarımız. Gık demeden uydular toplumsal kurallara. Her zaman takdirlerimizi de sunduğumuz Sağlık Bakanımız "eski normalleri unutun" derken, "yeni kontrollü normal hayat" diktesinde eski usulleri yine uyguluyor olmanızın açıklaması nedir peki? Üstelik Bodrum'da, Milas'ta olmayan kadar okul ve öğretmen olduğu gayet açıktır ki ülkenin en popüler kurumlarının şubeleri dahi Milas'tan ziyade Bodrum'dadır. Şaibesiz. Okul yok değil, öğretmen yok değil. Biz veliler olarak, Bodrum'u yönetenlerin, bu kadar riskli bir dönemde çocuklarını Milas'a, Muğla'ya göndermek bir acziyet içinde olabileceklerine inanamıyoruz. Sahip çıkamadıkları o çocuklar dönemin kendine has stresleri dışında maruz bırakıldıkları bu anlamsız kararlarla çok üzüldüler, bilesiniz. "Geleceğimiz gençliktedir" diye her fırsatta cümleler kuran yöneticilerimizin durumun ciddiyetine tekrar eğilmelerini diliyoruz. Sınav 27-28 Haziran'dadır, düzeltme için vakit geç değildir inancındayız."