Bodrumspor'da O Madde Oylandı!..

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü Derneği olağanüstü kongresinde, futbol şubesi borçlarından derneğin 2 yıl süreyle sorumluluğunun devam etmesi karara bağlandı.

Bodrumspor'da O Madde Oylandı!..

Geçtiğimiz aylarda şirketleşmeye giden yeşil-beyazlı kulübün profesyonel futbol şubesinin yüzde 60 hissesinin Opet’in de sahibi olan, işadamı Fikret Öztürk’e satılması ile ilgili görüşmeler sürerken kulüp, Deniz Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda olağanüstü kongre yaptı. Kongrede şirketleşme işleminde yasal bir gereklilik olduğu ifade edilen "Derneğin 22.05.2019 tarihli Genel Kurulunda almış olduğu Futbol Şubesinin Bodrumspor Spor Faaliyetleri A.Ş.’ye devri ile ilgili 17.08.2020 tarihinde yapılan Futbol Devir Sözleşmesi gereğince, futbol şubesi borçlarından derneğin 2 yıl süreyle sorumluluğunun devam etmesi konusu" görüşüldü. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. 

Olağanüstü kongreye Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, kulüp başkanı Rıza Karakaya, Bodrumspor yönetim kurulu üyeleri ve kongre üyeleri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede genel kurul üyeleri söz aldı. Genel Kurul üyesi Ramazan Aydınlı, son gelişmelerle ilgili kulüpten net bir açıklama yapılmamasına tepki göstererek "Bizim itirazımız sürecin anlatılamaması, bilgilendirme yapılmaması. Biz hisselerin yüzde 49’unun satılacağını, yüzde 51’inin kalacağını biliyorduk fakat sonradan arkadaşlarımızın hisselerin yüzde 100’üne yetki aldıkları öğrenildi. Bir basın açıklaması yapılabilirdi. Sadece başkan yapmayabilir, basın sözcüsü, genel sekreter yapabilirdi" dedi. 

Başka bir genel kurul üyesi, Birol Ahi ise daha önce şirketleşme ile ilgili Belediye Meydanı’nda yapılan açıklamada kamuoyuna yalan söylendiğini ifade ederek "İnsanlara meydanda yalan söylendi. Değerlerimiz satıldı. Ben bunun hesabını soracağım, kendi payıma" dedi. 

"BODRUM MARKASINA YAKIŞIR BİR YATIRIMCI BULDUK"

Genel kurulda yaptığı konuşmada şirketleşme ve Fikret Öztürk’e hisse satışı hakkındaki süreci özetleyen Kulüp Başkanı Rıza Karakaya, şunları söyledi. 

“498 tane hisse yaptık, tanesi 29 bin 500 TL. 14 Milyon 700 bin TL para toplayacaktık. Bu topladığımız paralarla borçlarımız silinecekti, Bodrumspor ayakları üzerinde duracaktı. 10 aydır hisse satıyoruz. Yüzde 7’lik hisse alınmış. İşadamları, futbol sevdalıları, Bodrum sevenler, inşaatçılar, eski Bodrumsporlular. Yani kim aklınıza gelirse yüzde 7. Yani 2 milyon civarı bir para toplamışız. Bir de araya pandemi girdi ve hisse satışlarımız durdu. Ahmet Aras başkanımızın da kulübe gelir aktarma işi iyice zorlaşmaya başladı. Bu dönemde görüşmeler yaptık. En son Fikret Öztürk, karşımıza çıktı ve biz yönetim kurulu olarak Bodrum’u seven, haftanın 6 günü Bodrum’da yaşayan bir insanla bu işi yapabilmenin yönetim kurulu olarak iyi olduğuna inandık. Biz takımı süper amatörden bugünlere getirdik. 2. Lig’de 3 yıldır hakikaten zorluklar yaşıyoruz. 2. Lig hakikaten zor. Bodrumspor’u 2. Lig’de tutmakta zorlanıyoruz. Ya geri gideceğiz ya da burada birkaç sene daha can çekişeceğiz. Bu kulübü birkaç sene daha burada tutarız ama arkadan arkadan borçlar büyür ve içinden çıkılamaz hale gelir. Biri oradan ‘İnşaatçılardan para almayın’ diyor. Türkiye’de inşaatçılardan para almayan spor kulübü varsa bana gösterin. Herkes konuşuyor ama bekara karı boşamak kolay. Biz yönetim kurulu olarak bu işe inandık. Bize sponsor olacak adamı su götürmez. Hem Türkiye’deki adı sanı hem de Atatürkçü bir zengin. Yani kısa yoldan son yıllarda zengin olmuş bir adam değil. Bodrum markasına yakışır bir firma bulduk. Dedi ki; ‘Ben yüzde 60’ını isterim, 15 milyon borcu öderiz’.”

Bodrum’da Fikret Öztürk’le birlikte spor turizmini de başlatacaklarını ifade eden Rıza Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kendisi bana ‘Futbolcu transferinden önce arsa bul. Git Çamlık’ta, Rixos’lara yakın yerlerden bul. Konacık’ta bul. 2 saha oraya, 1 saha buraya yapalım’ dedi. Başkanımız Ahmet Aras da konuşmaya şahit. Böylelikle Antalya’ya bin takım gidiyorsa, buraya 100 takım gelecek. 12 ay turizmi başlatmak için Bodrumspor köprü olabilecek. Biz küçük olsun benim olsun mantığıyla gideceğimize turizmde Dünya şampiyonlar liginde yarışan Bodrum’un futbol takımı da Alanya gibi Süper Lig’e, Avrupa kupalarına gitmek yakışır. Bu da böyle sermayeleri, adam gibi adamları yanına alarak olur. Artık Dünya futbolu böyle. Dünya’nın en köklü kulüplerinden Manchester City, sahibi Arap” dedi.

“İNSANLAR GERÇEKTEN ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMADI”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise yaptığı konuşmada kendisinin 5 hisse aldığını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Mangalda kül bırakmayanlara sesleniyorum. Ben 5 tane aldım. Soruyorum burada kaç kişi aldı? 5 taneden fazla alan varsa bana burada lütfen söylesin. Demek ki insanlar gerçekten elini taşın altına sokmamış. Benden çok mu fakirsiniz? Ben o zaman Rıza’ya ‘Beni inşaatçılara gebe bırakma kardeşim’ dedim. Hisse yapalım, hisse satalım adamın elinde belge olsun. Bunu hiç kimse almadı. Biz kimlere kimlere telefon ettik. Hiç kimse çıkıp da hisse almadı, işin aslı bu. Yüzde 49 meselesi de kutsal kitap değil. Değişim olmazsa zaten geri gidersin. Biz hisseleri kolayca satacağımızı düşünürken baktık ki ortada yüzde 10’unu bile satamadığımız bir tabloyla karşı karşıya gelmişiz. Şu an biz dönüm noktasındayız. Aldığımız karar Bodrumspor’un geleceği açısından çok önemli bir karar” dedi.

“BUNU BAŞARABİLİRSEK TARİH HEPİMİZİ YAZACAKTIR”

Fikret Öztürk’ün Çamlık bölgesinde 4 büyük saha yapacağını kaydeden Aras, “Etrafındaki büyük otelleri düşünün. Oteller bölgesi, Torba, Kempinski tarafında yeni oluşumları düşünün. Şu alanda tarihi bir dönüşümdeyiz. Eğer bunu başarabilirsek tarih hepimizi yazacaktır. Sağduyuyla hareket edelim ama hiç kimseye de Bodrum’un adını ezdirmeyin” şeklinde konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Kongreye katılan 5 üyenin red oyuna karşılık oy çokluğu ile madde kabul edildi.