Bodrum'un Eski Kayıklarını Anlattı

Bodrum’da düzenlenen “Denizcilik Buluşmaları”nın ilk konuğu Timuçin Binder, Bodrum’un geçmiş kayıklarını anlattı. 

Bodrum'un Eski Kayıklarını Anlattı

Bodrum’da düzenlenen “Denizcilik Buluşmaları”nın ilk konuğu Timuçin Binder, Bodrum’un geçmiş kayıklarını anlattı. 

Bodrum Deniz Müzesi’nde denizcilikle ilgili mesleklerinde uzmanlaşmış kişiler ve bu alanda söz sahibi araştırmacıların konuşmacı olarak katılacağı “Denizcilik Buluşmaları” başladı. İngilizce ve Türkçe olarak sunulacak program, Antropolog ve Tarih Araştırmacısı Timuçin Binder’in “Bodrum’un Geçmiş Kayıkları: 1750’lerden 1950’lere Bodrum Yelkenlilerinin Öyküsü” başlıklı sunumu ile başladı. 

Programın başında bir konuşma yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, “Denizcilik Buluşmaları’nı konusunda uzman kişilerle, denizcilerle, akademisyenlerle Mart sonuna kadar götürmek niyetindeyiz. Müzelerin koruma ve araştırma işlevleri kadar önemli olan iletişim işlevinin içeriğini doldurmak için ve bir takım eksiklikleri görerek bu etkinlikleri çoğaltmak niyetindeyiz” dedi. 

Antropolog ve Tarih Araştırmacısı Timuçin Binder ise Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Bugünkü konumuz aslında Bodrum’un eski tekneleriyle, yani eski kayıkları ile ilgili olarak bu eski deniz kültürünü tanıtmak, anlatmak. Çünkü burada ciddi bir eksiklik var. İnsanlar da öğrenmek istiyorlar. Biz bu boşluğu doldurmak istiyoruz. O yüzden bu diziyi düzenledik. Burada sadece teknelerin gövdelerinden, tiplerinden bahsetmiyoruz, bu teknelerin kullandıkları yelken armalarına da gireceğiz. Bu zengin kültürü gözler önüne sermek istiyoruz. Çünkü her ne kadar kaybolmuşsa da aslında devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Bunlar teknolojik açıdan daha basit, daha geri tekneler belki ama başka açılardan bize verecekleri bir sürü şey var. Küçük tekneler olarak tekrar sularımızda görsek çok güzel olur. İtalya, İspanya bunu yapıyor. Biz niye yapmayalım? Ama ilk önce deniz kültürünü tanımak öğrenmek, haşır neşir olmak gerekiyor. Amacımız bu. Çok detaya girmeden, teknik konulara çok dalmadan genel bir bilgi vermek istiyoruz.”

Bodrum’da şu anda geçmiş kültürden kalan tek tekne tipinin Tırhandil olduğunu da sözlerine ekleyen Binder, “Yelken olarak hemen hemen hiçbir şey kalmadı. Sadece modern yelken donanımları var. Çok nadir, tek tük randa yelken görüyoruz. Bir de balıkçıların kullandıkları ufak balıkçı tekneleri var. Ama onlar da yelken aksamlarını tamamen bırakmışlar. Sadece gövde olarak duruyorlar. Guletler Bodrum için nispeten daha yeni sayılır. Onların yapımına 1950’lerde başlandı. Ama Bodrum’un daha geçmişinde dışarıdan gelen guletler vardı. Onlara da değineceğiz. Ama bugünün guletleri geçmişin guletlerine göre epey modern tekneler. Üstelik daha büyükler. Biz daha çok eski guletlere değineceğiz. Ben 1750’lerden başlayıp 1950’lere kadar geleceğim. Literatürde yelken çağı olarak anılan döneme değineceğim” diye konuştu. 

“Denizcilik Buluşmaları”nın ilkine katılanlar, Timuçin Binder’in sunumunu ilgiyle takip etti.