BODRUM'UN ÖZEL SPORCULARI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

2014 Türkiye Özel Sporcular Voleybol Turnuvası Bodrum'da düzenlenecek. Bodrum Kaymakamlığı,...

BODRUM'UN ÖZEL SPORCULARI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
2014 Türkiye Özel Sporcular Voleybol Turnuvası Bodrum'da düzenlenecek.

Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Yahşi Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği, Bodrum Vosvos Derneği ve Türkiye Özel Sporcular Federasyonunun organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan ve 5 gün sürecek turnuva öncesi bir basın toplantısı yapıldı.

Bu özel Turnuva, Türkiye'nin 81 ilinden 48 takım ve yaklaşık 500 özel sporcunun katılımıyla, 10 Nisan tarihinde Belediye Meydanından kortej yürüyüşü ile başlayacak. Açılış töreni, tüm kulüplerin katılımıyla saat 14.30’da Gümbet Vospark’ta yapılacak. Bodrum'un ev sahipliği yapacağı Türkiye Voleybol Şampiyonası, Gümbet Binnaz Karakaya Spor Salonu ve bazı okulların salonlarında yapılacak.

Özel çocukların spor alanındaki başarılarını göstermek ve sosyal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla düzenlenen şampiyonanın tanıtımı, Bodrumspor Binnaz Karakaya Spor Tesislerinde düzenlenen basın toplantısında yapıldı. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Yıldırım ile Bodrum Yahşi Özel Eğitim ve Uygulama Okulu Müdürü Mehmet Çoban, Yahşi Özel Çocuklar Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aslıhan Kaya ve BODVOSDER Başkanı Didem Pekdemir’in katıldığı toplantıda, 10 Nisan’da başlayacak Voleybol Şampiyonası ile ilgili bilgiler verildi.

2000 yılında kurulan ve toplam 14 branşta özel gereksinimli bireylere spor yaptırmaya yönelik faaliyetlerini sürdüren Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yıldırım, organizasyonun Bodrum’da gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Amacımız sporun yanında, özel gereksinimli çocuklarımıza bağımsız yaşamayı öğretebilmek ve onların sosyal yaşama adaptasyonunu sağlamak. Bu faaliyetlerimizde, özellikle kırsalda yaşayan çocuklarımızı etkinliklere dahil ederek, onların özgüven kazanmalarına büyük önem veriyoruz” dedi.

Yıldırım, bugüne kadar pek çok ilde, atletizm, yüzme, masa tenisi, futbol, voleybol, basketbol, binicilik, bocce, bowling gibi branşlarda turnuvalar düzenlediklerini belirterek “Bodrum’da faaliyet yapmak çok kolay bir şey değil. Şampiyonaya destek veren kurumların özverili çalışmalarıyla bu kadar yüksek bir katılım sağlandı. İnşallah başarılı bir organizasyon olacak” diye konuştu.

Federasyon olarak bugüne kadar pek çok uluslararası organizasyona da imza attıklarını hatırlatan Yıldırım, Bodrum’un bundan sonra farklı branşlarda da özel sporcuların katılacağı spor etkinliklerine ev sahipliği yapabileceğini belirtti.

Şampiyonanın organizasyon komitesi başkanlığını yürüten BODVOSDER Başkanı Didem Pekdemir de, Bodrum’da böyle bir etkinlik gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Pekdemir, 10 Nisan günü Bodrum Belediye Meydanı önünden başlayacak kortej yürüyüşüyle şampiyonanın start alacağını hatırlatarak, dört gün sürecek voleybol karşılaşmalarına tüm Bodrumluları davet ettiklerini belirtti.

Yahşi Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Mehmet Çoban, Türkiye Voleybol Şampiyonası’nda kendi öğrencilerinin yer almasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin, bu tür organizasyonlara katılmaktan mutlu olduğunu hatırlatan Çoban, "Burada spor yapmaktan daha çok, çocuklarımızın topluma kazandırılmaları büyük önem taşıyor. Böyle bir organizasyona Bodrum’un ev sahipliği yapması ve 48 takımı ağırlaması da bizim için ayrıca önemli" dedi. Yahşi voleybol takımının şampiyonaya büyük bir heyecanla hazırlandığını belirten Çoban, "Çocuklarımız son üç gündür salon ortamında çalışıyor. Çok coşkulu ve heyecanlılar" diye konuştu.

Yahşi Okulu öğrencilerinden Mert Üsmen ve Zeynep Yazıcı da şampiyonada hedeflerinin birincilik kupası olduğunu söylediler. Türkiye Voleybol Şampiyonası, 10-14 Nisan tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleştirilecek.

Bu arada turnuvada Bodrum'u temsil edecek olan Yahşi Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği sporcuları ise çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. "Gelin hep birlikte engelleri kaldıralım" sloganıyla yola çıkılan organizasyona bütün Bodrumluların davetli olduğu bildirildi.