BODRUM’UN YOLLARI İHTİYACA CEVAP VERMİYOR!

Bodrum Kent Konseyi, yaşanan trafik kazalarında bugüne kadar 8 kişinin hayatını...

BODRUM’UN YOLLARI İHTİYACA CEVAP VERMİYOR!
Bodrum Kent Konseyi, yaşanan trafik kazalarında bugüne kadar 8 kişinin hayatını kaybettiği, bölgede yaşayan ve işyeri bulunan vatandaşların geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek eylem yapıp yolu trafiğe kapattığı Yalıkavak-Gündoğan karayolunun Gökçebel mevkii ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Bodrum’un yaz aylarında nüfusunun oldukça artması nedeniyle yollarının ihtiyaca cevap veremediğinin ifade edildiği açıklama şöyle:

"Bodrum’dan Yalıkavak-Gündoğan-Göltürkbükü-Torba istikametine, oradan da Muğla–Aydın’a bağlanan, trafik yoğunluğu olan, bu dört şeritli yolun İnönü Caddesi’nin Gökçebel Mevkii’nde ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazaları yaşanmaktadır. Yaz yoğunluğunun başlamasıyla son bir ayda 4 kişi, 5 ayda toplam 8 kişi hayatını kaybetti. Her gün gördüğümüz yaralamalı trafik kazaları ve maddi hasarlı kazalarında sayısı oldukça fazla. Dört şeritli bu yolda araçların ara yollara dönmesi, yayaların karşıdan karşıya geçmesi oldukça zor olmaktadır. Ayrıca Yalıkavak’tan Gündoğan’a kadar bu dört şerit yolda hiç trafik lambası olmayıp araçların durması söz konusu olmadığı gibi hız yapan sürücülerde mevcuttur.Ara yollara dönmek/ana yola çıkmak için sürücüler zaman zaman 10-15 dakika beklemek zorunda kalmaktadır.

Bodrum yarımadasının beldelerini/mahallelerini birbirine bağlayan yollarda konut ve işyerleri artmakta ve birçok yerde yaya yolu ihmal edilmiştir.Artan nüfus ve turist sayısı göz önüne alındığında bu durum acil çözülmesi gereken bir sorundur. Yine bir çok yerde yaya geçidi eksikliği söz konusudur. Doğa ve tarihi güzelliklerle dolu yaşadığımız Bodrum yarımadası, yaz aylarında sanat ve kültürel aktivitelerin yoğunluk kazanmasıyla, nüfus yoğunluğu artmasıyla yolları ihtiyaca cevap verememektedir.

Daha fazla ölümlerin ve acıların yaşanmaması için yetkili mercilerin bir an önce harekete geçmesini bekliyor,KENT KONSEYİ olarak duyarlılığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" denildi.