BODTO Enerjisini Güneşten Karşılıyor

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Sürdürülebilirlik Politikaları kapsamında enerji verimliliği konusunda girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Oda otoparkında güneş enerjisi ile çalışan aydınlatmalar kullanan BODTO, son bir yıldır elektrikli araç şarj ünitesini de üyelerinin kullanımına sundu. BODTO, hizmet binasının çatısında kurulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile de enerjisinin yaklaşık yarısını güneşten karşılıyor.

BODTO Enerjisini Güneşten Karşılıyor

Bodrum Ticaret Odası yenilebilir temiz enerjiye yatırım yapmak ve çevresel etkilerini en aza indirgemek için bir dizi çalışma içerisinde olduğunu açıkladı. BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon Ocak 2023’te imzaladıkları protokol kapsamında çatı GES kurulumundan verim almaya başladıklarını belirterek, kurulan sistem ile %89 oranında performans beklediklerini ve yatırımın 2 buçuk yılda amortismanının sağlanacağını açıkladı.

“GES kurulumuzun ardından elektrik giderlerimizde yaklaşık %40 tasarruf ettik. Odamızda yürüttüğümüz enerjiyi verimli kullanma çalışmalarımız ile bu oranı daha da yükseltmeyi hedefliyoruz.” diyen Başkan Kocadon, tüm BODTO üyelerini ve Bodrum’daki tüm kurumları da enerji verimliliği için harekete geçmeye davet etti. 

BODTO Başkanı yaz aylarında neredeyse her binada klima çalıştığına dikkati çekerken bunun büyük bir enerji talebi oluşturduğuna işaret etti. “Klimalarımızın harcayacağı enerjiyi güneş enerjisinden karşılayalım.” çağrısında bulunan Kocadon, herkesi işletmelerinde GES kurmaya davet ederek konuyla ilgili şunları kaydetti: 

“Bodrum güneşlenme süresi ile GES’e en uygun yerler arasında. Bundan hem işletmelerimizde hem de evlerimizde faydalanmamız gerekiyor. Bu konudaki farkındalık çalışmalarımız devam edecek. Bodrum’u hep birlikte koruyarak güçlendirmeliyiz.”