BOYD‘DAN MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKA PROJESİ

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği BOYD Basın ve Halkla İlişkiler Komitesi,...

BOYD‘DAN MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKA PROJESİ
Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği BOYD Basın ve Halkla İlişkiler Komitesi, Avrupa birliği müktesebatı çerçevesinde Türkiye’nin önümüzdeki dönemde, öncelikli olarak gündemine gelecek olan turizm çalışanlarının eğitimi ve sertifikasyonu programı çerçevesinde, Bodrum’un yegâne mesleki eğitim kurumu olan BOMEK (TC M.E. B Özel Bodrum Meslek Kurumu) ile yaptığı işbirliği kapsamında “Türk Turizmi Sertifikalı Hayata Geçiyor” sloganı ile bir eğitim projesi hazırladıklarını açıkladı.

Bodrum Ticaret Odası tarafından da desteklenen adı geçen eğitim projesi bu yıl Mayıs ayında başlayacak ve yaz sezonunda da devam etmek suretiyle yıl boyunca kesintisiz olarak sürdürülecek.

BOYD tarafından yapılan bir araştırmada, Bodrum’da yaklaşık olarak 25.000 turizm elemanı çalıştığı ve çalışanların %90’nına yakınının eğitimsiz, sertifikasız olduğu ve bu oranın yurt genelinde de hemen hemen aynı düzeyde bulunduğu vurgulanıyor.

BOYD Başkanı, Serdar Karcılıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, özellikle bu tabloya dikkat çekerek, insan odaklı bir sektör olan turizm sektörünün içinde bulunduğu bu vahim durumdan bir an önce kurtulması gerektiğini belirtti.

Karcılıoğlu, ayrıca, devletin de bir an önce bu konuyu gündemine alarak turizm tesislerinde daha çok eğitilmiş ve yeterlilik sertifikası almış elemanların çalıştırılması için Turizm Bakanlığı’nın nitelikler yönetmeliğinde bulunan ilgili maddeyi düzelterek bu maddenin çalıştırılması sağlanmalıdır dedi.

Bölgemizin marka değerini yükseltmek, işletmelerimizin hizmet kalitelerini, rekabet güçlerini artırmak ve 4857 Sayılı İş Kanunundan kaynaklanacak cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları amacıyla hazırlanan Mesleki Eğitim ve Sertifikasyon Projesi kapsamında özellikle sektörde çalışanların iş akışlarını etkilemeyecek bir müfredat programı ile yapılacak eğitimlerde 2011 yılı için yaklaşık 3 bin turizm çalışanının eğitileceği ve MEB onaylı sertifika kazandırılacağı hedeflendiği belirtildi.