Boyları Teker Teker Ölçüldü

Bodrum’da balıkçıların tezgahlarını süsleyen balıklar, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından mezura ile teker teker boyları ölçüldü. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatı ile Bodrum’da gelen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, yavru balık tutanların gözünün yaşına bakmayacaklarını söyledi.

Boyları Teker Teker Ölçüldü

Bodrum’a gelen Muğla İl Tarım ve Orman Barış Saylak ve su ürünleri yetkilileri, ilçede tezgahları süsleyen balıkları teker teker metre ile ölçtü. Mezura ile ölçüm yapan yetkililer, yasal avlanma boyutundan ufak balıkları tezgahlarında satan esnafa cezai işlem uyguladı. Yurt dışından ithal edilen balıkların ve su ürünlerinin belgeleri de kontrol edildi.

Göltükbükü Mahallesi’ndeki balıkçılarda denetleme yapan Muğla İl Tarım ve Orman Barış Saylak, avlanma sezonunda yeterli büyüklüğe erişmemiş balıkların avlanmasına karşı mücadele başlattıklarını belirterek şunları dile getirdi:

“1380 sayılı su ürünleri yasasının bize verdiği yetkiye dayanarak avcılığın başladığı 1 Eylül tarihinden itibaren Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze bağlı su ürünleri görevlilerimizce bu denetimleri periyodik olarak yapmaktayız. Bu denetimlerdeki amacımız özellikle bu avlanma sezonunda henüz yeterli büyüklüğe erişmemiş, Bakanlığımızın belirlemiş olduğu boyutlarda olmayan küçük balık avcılığının önüne geçmek. Bugün bu denetimi buradan başlatıp, gece boyunca sürdüreceğiz. Burada hedefimiz en azından belli bir boyuta gelmeden avlanmanın önüne geçmek. O küçük balıkların bir nesil daha yumurtlayarak, yavru çıkararak sürdürülebilir su ürünleri avcılığının devamına katkı sağlamak. Balıklar standartların altındaysa, yüzde 5 oranında küçük balığımız varsa, ölçülere uymayan balığımız varsa görevlilerimiz balıklara el koyuyor ve balık unu fabrikalarına gönderiyoruz. Eğer gönderemiyorsak mutlaka imha ediyoruz. İlk sefer yakalamada 5 bin lira, 2’ncisinde ise 10 bin lira işletme sahibine ceza kesiyoruz. İthal balıkları ve ıstakozların belgelerini de kontrol ediyoruz” dedi.

Yetkililer Barbunun 13 cm, palamutun 45 cm, lahozun 50 cm ve sinaritin ise 35 cm’nin altında olmaması gerektiğine dikkat çektiler.