BU BANYO KİRLETİYOR

Dalyan beldesindeki çamur banyolarına, sezonun ilk turist kafilesi 9 tur teknesi...

BU BANYO KİRLETİYOR
Dalyan beldesindeki çamur banyolarına, sezonun ilk turist kafilesi 9 tur teknesi ile geldi.
Kaunos Antik Kenti, Kaya Mezarları ve caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü Dalyan'da, çamur banyoları her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Dalyan'daki çamur banyolarına 9 tur teknesi ile gelen Hollanda, Rusya, Ukrayna ve ABD uyruklu yaklaşık 300 turist, çamur banyosu yaptıktan sonra güneşlendi. Hollandalı ve Rus turistlerden bir grup ise aralarında ''çamur savaşı'' başlattı. Diğer turistlerin de katılması üzerine turistler arasındaki ''çamur savaşı'' yaklaşık 15 dakika sürdü. Dalyan'a Moskova'dan geldiklerini anlatan Rus turistler, çamur banyosuna hayran kaldıklarını ifade ederek, ''Muğla ve ilçelerini Rus turistler fazla tanımıyor. Bölgenin tanıtımına daha fazla önem verilmeli. Rus turistler, Türkiye'de İstanbul ve Antalya'yı çok iyi tanıyor'' diye konuştular. Her yıl binlerce turistin uğrak yeri olan Dalyan'daki çamur banyolarına siyasetçilerden ünlü sanatçılara kadar pek çok kişi geliyor. Bugüne kadar Dalyan'daki çamur banyolarını ziyaret eden ünlü isimler ise şunlar:
''İngiltere Kraliçesi'nin kız kardeşi Prenses Margareth, Prenses Anne, basın imparatoru olarak bilinen Robert Maxwell, Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın yeğeni ve damadı Genelkurmay Başkanı Prens Halit Bin Abdullah, İspanya Prensi Felipe De Carlos ile eşi Prenses Alexia, sinema oyuncuları Dustin Hoffman ve Jack Nicholson, şarkıcılar Sting ve David Bowie, Fransa eski Cumhurbaşkanı Truoudu, İsmailiye mezhebi lideri Kerim Ağa Han, UEFA Başkanı Johansen, Ürdün Prensi Hasan'ın eşi Sarvath ile kızları ve damadı, Meksikalı tekila kralı Antonio Simon Perez''
Çamur banyolarına, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında günde 500, temmuz ve ağustos aylarında ise günde 600 turistin geldiği öğrenildi. Dalyan'daki çamur banyolarına yoğun ilgi gösteren turistler, çamur banyosu yaptıktan sonra, bir süre güneşin altında bekliyorlar. Kuruyan çamur, deriyi geriyor ve gözenekleri temizliyor. Güneş altında bekleyen turistler, daha sonra tesiste bulunan kaplıcalara girerek vücutlarını dinlendiriyor. Klorür, sodyum, hidrojensülfür, flüorür ve radyoaktif radon gazı içeren 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının, romatizma, siyatik, kireçlenme, cilt hastalıkları, mantar, mayasıl, kaşıntı, kadın hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, böbrek taşı gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği iddia ediliyor.