Bu Çöpler Cennet Koyu’ndan Çıktı

Bodrum Belediyesi, 17 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde çeşitli sivil toplum örgütleri ile birlikte temizlik etkinliği gerçekleştirdi, torba torba çöp toplandı.

Bu Çöpler Cennet Koyu’ndan Çıktı

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliğe Bodrum Kızılay Şubesi, Bodrum Rotary Kulübü, Mis Gibi Bir Bodrum gönüllüleri ve Gölköy Ahmet Naci Coşkunoğlu Ortaokulu öğrenciler katıldı. Dünya Temizlik Günü çerçevesinde gerçekleşen çevre temizliği etkinliği, Bodrum’un ünlü Cennet Koyu’nda yapıldı. Yaz boyunca koyu ziyaret eden vatandaşların bıraktığı çöpler, çeşitli STK üyeleri ve vatandaşlar tarafından tek tek toplanarak torbalara dolduruldu. Torbalar, Bodrum Belediyesi ekiplerince koydan alındı. 

Doğanın korunması ve çevre temizliği bilincinin arttırılması amacıyla farkındalık yaratmak için Cennet Koy’da düzenlenen temizlik etkinliğine katılan öğrencilere Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı Çevre Mühendisleri tarafından Sıfır Atık ve Organik Atıklardan Kompost Gübre Yapımı eğitimleri verildi. Denizdeki su yüzeyinde bulunan çöpleri toplamak için uzaktan kumanda ile çalışan atık temizleme aracı çocukların ilgi odağı oldu. 

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Yaşar Çelikkan, belediye olarak temizlik faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Dünya Çevre Temizlik Gününde bir farkındalık çalışması yapmak istedik. Temizlik İşleri olarak 7/24 temizlik faaliyetlerini yerine getirmeye, bu Cennet Koy’da, denizlerimizde, insanların temiz ve güvenle denize girmeleri, temiz sokaklarda dolaşmaları adına elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Bu sadece bizim gayretlerimizle bizim çalışmamızla olamaz. Yaşadığımız kenti temiz tutmak hepimizin sorumluluğudur.”

Etkinlikte gönüllüler sahile atılan izmaritleri tek tek toplarken aileleriyle birlikte etkinliğe katılan çocuklar da topladıkları atıklarla farkındalığa ortak oldu. Belediyenin açtığı stantta ise şapka ve bez çanta ile çeşitli hediyeler öğrencilere dağıtıldı. Çevre temizliği yapanlara Türk Kızılayı tarafından da çeşitli ikramlar yapıldı. 

Kızılay’ın Bodrum Şube Başkanı Sait Güllüoğlu, “Cennet Koyu’nda Bodrum Belediyesi çalışanları, çevredeki vatandaşlar ve birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla temizlik etkinliğimizi gerçekleştirdik. Yaz sezonunda gelen turistlerin ve piknikçilerin ve yerel halkın bıraktığı plastik atıklar, kağıt, lastik, yiyecek atıkları gibi doğada olmaması gereken çöplerle karşılaştık. Cennet Koyumuzu ve cennet Bodrumumuzu korumak adına gelen misafirlerimizden isteğimiz doğamızı bizim bıraktığımız gibi temiz bırakmanızı istiyoruz. Bu doğa hepimizin.” dedi. 

120 Gönüllünün katıldığı temizlik etkinliğinde, 2 saat içerisinde cam, plastik ve diğer atık olmak üzere yaklaşık 385 kg atık toplanarak geri dönüşüme kazandırılmak üzere Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezine gönderildi.