BU SEFER AKYARLAR'DA PATLADI, YOLDA KRATER OLUŞTU!

Bodrum’da son günlerde yeniden artış gösteren ana isale hattı patlamalarının sonuncusu...

BU SEFER AKYARLAR'DA PATLADI, YOLDA KRATER OLUŞTU!
Bodrum’da son günlerde yeniden artış gösteren ana isale hattı patlamalarının sonuncusu Akyarlar Mahallesi’nde yaşandı.

Sabah erken saatlerde Bodrum-Akyarlar yolundaki ana isale hattında patlama yaşandı. Patlamanın ardından yolda 2 metre derinliğinde ve 5 metre genişliğinde çukur oluşurken, tonlarca su yine boşa aktı.

İhbar üzerine gelen Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) ekipleri, olayın yaşandığı alanda güvenlik tedbiri aldı. Yolda belediye ekipleri makinelerle temizlik ve onarım çalışması başlattı.

Burak Binici adlı vatandaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada bölgede geçtiğimiz aylarda da patlamaların meydana geldiğini belirterek, “Bir önceki patlamada buradan çıkan taşlar site içerisine de fırladı. Patlama sırasında yoldan geçen bir araç da içine düşebilirdi" dedi.

Yaz sezonunda kış nüfusunun 3-4 katına çıkan Bodrum Yarımadası'nda geçen hafta tatilcilerin büyük çoğunluğunun dönmesi nedeniyle hanelerdeki su kullanımı büyük ölçüde azaldı. Son kullanıcı sayısındaki büyük azalış ve su tüketiminin düşmesi nedeniyle ana isale hatlarındaki basınç, sorunlu olduğu yıllardır bilinen boruların patlamasına neden oluyor. Bu hafta içerisinde Bitez ve Ortakent'te de benzer patlamalar yaşanmış, Ortakent'te yolda oldukça büyük bir çukur oluşmuştu.

Öte yandan kamuoyundaki yanlış bilginin aksine MUSKİ’nin Bodrum’daki ana isale hatlarının devrini de henüz DSİ’den almadığı öğrenildi.