Bu Telaş Niye, Ne Yapılmak İsteniyor?

"Ancak başkanın aceleciliği de, heyecanı da, ola ki iş yoğunluğu nedeniyle yapabileceği hataları da iyi niyetini bildiğimiz için hoş görülebilir de, kimilerinin 'hata yapsa da yüklensek' zihniyetiyle, kimi zaman ön yargılı, pek de iyi niyetli olmayan aceleciliğine ne demeli?”

Bu Telaş Niye, Ne Yapılmak İsteniyor?
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

31 Mart seçimlerinin ardından Bodrum Belediye Başkanlığı'na seçilen Ahmet Aras, daha ilk günden kampanya sırasında verdiği sözleri yerine getirmek için önemli adımlar attı.

Belediyecilik deneyimi olmasa da kamu yöneticiliği konusunda birikimi olan Aras, Bodrum siyaseti içerisinde fazla yer almadığı için siyasetin kirli ve çıkarcı ilişkilerine bulaşmamış; genç, heyecanlı, idealist ve hepsinden önemlisi iyi niyetli bir yönetici.

Bodrum'da yaşayan ve on yıldır yapılmayan hizmetlerden mağdur olmuş yurttaşlar olarak da bizler; Aras’ın topluma yansıyan pozitif enerjisinin güçlü bir sinerjiye dönüşmesi için yardımcı olmamız gerektiğinin bilincinde olarak yanında ve arkasında durduk.

Göreve geleli daha bir ay bile dolmadan yarımadada gitmedik yer bırakmayan, halkın her kesimiyle buluşan, sorunları ve önerileri dinleyen, proje odaklı çalışma anlayışıyla ezber bozan işlere imza atan Ahmet Aras, toplumun büyük çoğunluğunun beğenisini ve takdirini kazandı.

On yıl boyunca hiç hizmet almayan Bodrum'da halkın beklentileri doğal olarak yüksek ve belediye hizmetlerinde bir değişimin acilen gerçekleşmesi için sabırsız olması da doğaldı.

İyi niyetle başlatılan çalışmalara yapılacak iyi niyetli eleştirilere kimsenin söyleyecek sözü olamaz elbet.

Örneğin mevzuata tam hakim olmadığı için bazı konuların üzerine zamansız gittiği, ya da aceleci davrandığı eleştirilerine ben de katılırım.

Ancak başkanın aceleciliği de, heyecanı da ola ki iş yoğunluğu nedeniyle yapabileceği hataları da iyi niyetini bildiğimiz için hoş görülebilir de, kimilerinin ”hata yapsa da yüklensek” zihniyetiyle kimi zaman ön yargılı, kimi zaman kötü niyetli demesek de, pek de iyi niyetli olmayan aceleciliğine ne demeli?

Özellikle de turizm sezonu öncesi alt yapıyla ilgili o kadar çok birikmiş sorunu bir anda çözebilecek bir sihirli değnek elbette yok.

Kaçak yapılarla mücadele konusunda kuşkusuz kimi engellemeler, yatırımcıların ve sermaye gruplarının baskıları olacaktır. Bunlara direnmek kolay değil, ancak yakın çevreden gelecek baskı ve talepler öyle sanıyorum Ahmet Aras’ı daha çok uğraştıracak.

Başkanın kendisiyle ilgili olumsuz hiçbir şey bulamayan kimileri, çalışma arkadaşları üzerinden yıpratabilir miyiz diye bir hamle yaptılar ama o konuda da istediklerini alamadılar.

Kurumsal yapısı dejenere olmuş, borç içinde ve kangren haline gelmiş sorunlarıyla bir belediye devralan Ahmet Aras’ın güvendiği insanlardan bir yönetici ekibi oluşturmasından daha doğal ne olabilir.

Üstelik de geçmiş dönemlerdeki gibi ayrımcılık yapmayan, yerli-yabancı ayrımına karşı çıkan, Bodrum’un magazin sayfalarından çok, görünmeyen öteki yüzüne de ilgi gösteren bir başkan profiline alışık olmayan klasik siyasetçiler, bu durumdan da hayli rahatsız oldular.

Rahatsız oldular, çünkü; şimdiye kadar hem Bodrum’u, hem Bodrum Belediyesini, hem de CHP dahil tüm siyaseti kendilerine göre ne güzel! Yönetiyor, dizayn ediyorlardı.
Nereden çıktıysa bu Ahmet Aras; Bodrum yerlisi olmayanlara da ilgi gösteriyor, görev veriyordu!

Kent de oluşacak rantı, kent için adil paylaşmak da neydi!

Geçmişte var olan bir çıkar güruhu, kendi aralarında ne güzel paylaşıyorlardı!

Kaçak yapılarla mücadele, belediye mülklerinin yasalara uygun biçimde gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmek istenmesi, belediye personeli arasında liyakatın öne çıkarılması, yerel yönetimin şeffaf, kollektif bir anlayışla çalışması, elbette; yaşamları boyunca hep Bodrum’dan, kamu ve yerel kaynaklardan beslenmiş rantiyecileri rahatsız etti.

Tüm bu rantiyecilerin engellemelerine, baskı ve tehditlerine rağmen Sevgili Başkan, doğru yoldasın.

Bodrum halkı seni bağrına bastı.

Onların sevgisi, güveni ve desteği devam ettiği sürece, bu engelleri aşmak zor olmayacaktır.

Yeter ki; emek ve insan odaklı, sevgiyi, barışı, dostluğu önceleyen yoldan ayrılmayasın.

Yaşadığı çevreye saygılı, sorumluluk sahibi Bodrum sevdalılarına buradan bir çağrı yapmak istiyorum.

Bu kadar birikmiş sorunu bir çırpıda çözmenin mümkün olmayacağını hepimiz biliyoruz.

Öncelikleri ve acil talepleri dikkate alarak Başkan Ahmet Aras’a ve Bodrum Belediyesi'ne biraz daha zaman vermek, desteklerimizi sürdürmek zorundayız.

Başka Bodrum da yok, gidecek başka yerimiz de….

Biz yardımcı olur, anlayış ve hoşgörü gösterirsek;

HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK...