Bugün, 5 Nisan Avukatlar Günü...

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Bodrum’da görev yapan avukatlar, Bodrum Adliyesi önünde düzenlenen törende bir araya geldi. Törende konuşan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Onursal Özbek, deprem bölgesinde 20 binden fazla avukat ve stajyer avukatın afetten doğrudan etkilendiğini söyledi.

Bugün, 5 Nisan Avukatlar Günü...

Belediye Başkan Yardımcısı Av. İlknur Ülküm Seferoğlu ve çok sayıda avukatın katıldığı tören, Atatürk Anıtına çelenk Muğla Barosu Bodrum Temsilciliği’nin çelenginin sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Onursal Özbek, sözlerine “Bizlere onurlu mesleğimizi yapabileceğimiz bir vatan ve cumhuriyet bırakan başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanı için canını feda etmeyi göze alan aziz şehitlerimizi, yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle hayatlarını kaybeden meslektaşlarımızı/yurttaşlarımızı, ülkemizin hukuk devleti olması yolunda ömrünü adayan ve bu uğurda yaşamını yitiren hukukçularımızı saygı ve minnetle anıyoruz.” diyerek başladı.

20 BİNDEN FAZLA AVUKAT DEPREMDEN ETKİLENDİ

Deprem bölgesinde 20 binden fazla avukat ve strajyer avukatın afetten doğrudan etkilendiğini aktaran Özbek, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17 bin 964 avukat ve 3 bin 762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve/veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir. Biz avukatlar, mesleğimizin onurunu her zaman koruyacağımıza dair verdiğimiz sözümüzü asla unutmayarak savunmayı savunmak konusundaki ısrarlı tutumumuzdan vazgeçmeyiz.

Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata yönelik şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu altını çizerek hatırlatmak isteriz.  Adaletin sağlanmasının önünde, hukuk sisteminizdeki sorunların yanı sıra, ekonomiye dayalı engeller de mevcuttur. Vatandaş, en basit dava için binlerce lira harç ödemek zorundadır. Savunma makamı, tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Avukatlar olarak kimseye boyun eğmeyeceklerine ve cübbelerinin önünü iliklemeyeceklerine vurgu yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Onursal Özbek, şu ifadelere yer verdi;

“Biz avukatlar, hukukun üstünlüğünden, yargı bağımsızlığından, insan haklarından yanayız. Hiçbir iktidarın hukuku sopa gibi kullanmasına eyvallah etmeyiz. Kamu malları yağmalanırken, doğa rant uğruna yok edilirken, kadınlar hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde erkek şiddetine maruz bırakılırken, 6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa’nın iptali konuşulup, İstanbul Sözleşmesi bir gecede kararnameyle rafa kaldırılırken, küçücük çocuklar “rızası vardı” denilerek istismar edilirken, halkın yarısı açlık sınırının altında asgari ücretle çalışıyorken, öngörülebilir ve önlem alınabilir depremlerde rant ve hırs yüzünden binlerce can yitirilirken, sırf savunma mesleğini yerine getirdikleri için onlarca meslektaşımız uydurma suçlarla tutsakken ve bu süreçlerin tamamında hukuk ayaklar altına alınmışken biz avukatların muhalif duruşu iktidar sahiplerini rahatsız etmekteyse hiç kusura bakmasınlar, buradan ilan ediyoruz; muhalif olmaya devam edeceğiz. Kim olduğuna, siyasi görüşüne bakmadan, hukuka aykırı davranan her iktidara, her kuruma ve her kişiye muhalifiz. Avukatlar olarak kimseye boyun eğmeyiz, cübbemizin önünü iliklemeyiz. 100 yıllık cumhuriyet kazanımlarını kurda kuşa yem etmeyiz. Laiklikten ödün vermeyiz. Kuvvetler ayrılığının işlediği, demokratik bir hukuk devleti için mücadele etmek, bu cumhuriyeti kuranlara boynumuzun borcudur. Gerek deprem felaketi gerekse başka sebeplerle kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızın anısı önünde saygı ile eğilerek, güven duygusunu ve adalet inancını umutla yeniden büyütecek olan meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun!”

Muhabir; Hamdi Yörür