Bugün Avukatlar Günü...

Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av.Cavidan Karaöz Özyiğit, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Bugün Avukatlar Günü...

Her yıl Bodrum Adliyesi’nde kutlanan 5 Nisan Avukatlar Günü’nde bu yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle bir etkinlik gerçekleştirilemedi. Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av.Cavidan Karaöz Özyiğit, Avukatlar Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı. Özyiğit açıklamasında şunları dile getirdi:

“5 Nisan Avukatlar Günümüzü bu yıl dünyada ve ülkemizde koronavirüsün yarattığı çöküntü ve endişe günlerinde yaşıyoruz. Her geçen gün artan sorunlar nedeni ile uzunca bir süredir içimize sinmeden yapmakta olduğumuz etkinliklerimiz, yaşam kaygısı olduğumuz bugün yapılamadı.

Hepimiz, ülkemiz, Dünya ülkeleri zor bir süreçten geçiyoruz. Ekonomide yaşadığımız sıkıntıların elbette avukatları etkilememesi söz konusu olamaz.

Halen Demokraside tam olarak eksiklerini gideremeyen ülkemizde güçlü ve özgür savunmayı da içeren, erk olabilmiş bir yargı kurumunu beklemek gerçekçi değildir. Bağımsız savunma bağımsız yargıda, bağımsız yargı gerçek anlamda hukuk devletinde, gerçek hukuk devleti de tam olan demokraside vardır.

Günümüzde yaklaşık 200 bin avukat, mesleğimizle ilgili sorunları yaşıyoruz. Çözüme gelince hiçbir şey yapmıyoruz. Hepimiz avukat sayısının bu denli artmasını eleştiriyoruz, sınava ise karşı çıkıyoruz. CMUK avukatlığı ceza avukatlığını bitiriyor diyoruz, müdafivekil olarak atanmayı da bekliyoruz. 

Vekalet Ücret sözleşmelerinin barolardan geçirilmesine karşı çıkıyoruz. Olmasını istediğimiz, mesleğimizin saygınlığını kaybetmemesi için yapılması gereken hiçbir şeyi yapmıyoruz.

Uzun zamandır konuşulan, bir çok kez dile gelen, barolardan çalışmaları beklenen Avukatlık Yasasında yapılması gereken değişiklik gündeme gelse, sorunlara uyum sağlama anlayışı ile tartışmalar başlatıyoruz.

Her seçim sonrası, milletvekili seçimi, genel seçim, Türkiye Barolar Birliği seçimi, tekrar başa dönüyoruz. Bireysel korkuların aşılabilmesi, mesleğin tüm sorunlarının çözülmesinin hepimizin yararına olduğunu anlamamıza bağlıdır. Kişisel kaygılarımızı aşıp mesleğimizi içine düştüğü saygınlık kaybından çıkaracak çözümler üretmeliyiz.

Acil olarak, sorunlarımıza geçici çözümler getiren değil, ihtiyaçlarımızı karşılayacak ve bugün olduğu gibi her ihtiyaç olduğunda değiştirilmek zorunda kalınmayacak çağdaş bir yasa hazırlanmasını sağlamalıyız. Tüm siyasi endişelerden uzak, sadece mesleğimizin onurunu ve meslektaşımızı layık olduğu yere taşıyan, sorunlarımızın çözüldüğünü gördüğümüz nice avukatlar günü kutlamak dileğiyle. Sağlıklı kalın, evde kalın.”