Bugün Basın Bayramı...

Bugün 24 Temmuz Basın Bayramı. Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı, tarihi konusunda üzerinde anlaşmazlık bulunsa da Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gün.

Bugün Basın Bayramı...

Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876’dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde “sansürün kaldırılması” olarak adlandırılmaktadır. 

24 Temmuz Basın Bayramı ile ilgili bir açıklama yapan Kent Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Oğuz Poyraz, demokrasinin temel şartlarından birinin basın özgürlüğü ve halkın haber alma hürriyeti olduğuna dikkat çekerek, "Evrensel ilkeler temelinde yayıncılık yapan, bağımsız medya kuruluşlarının varolmadığı toplumlarda gerçek bir demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Güçlü ve özgür basın, Demokrasinin temel ilkeleri olan Milli Egemenlik, Özgürlük, Eşitlik, Çoğulculuk, İnsan Haklarına Saygı ve Katılımcılık gibi değerlerin kalıcı hale gelmesinde en önemli rollerden birine sahiptir. Basın kuruluşlarının editöryal bağımsızlığının temel koşullarından biri ise ekonomik bağımsızlığıdır. Ülkemizde son yıllarda ekonomik bağımsızlığını kaybettiği için evrensel yayıncılık ilkelerinden kopmuş ya da faaliyetlerine son vermek zorunda kalmış binlerce basın kuruluşunun bulunduğunu gözönünde bulundurduğumuzda, özgür basının inşaasında halkın, okur ve takipçilerin desteğinin ne kadar önemli olduğu gözler önündedir. Dolayısı ile özgür basın, yerelden başlamak üzere demokrasiye inanan tüm toplum katmanlarının desteği ve bu ilkelere inanan basın mensuplarının işbirliği ile birlikte inşa edilebilir" dedi.      

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, basında sansürün kaldırılışının yıldönümünün kutlanacağı ‘24 Temmuz Basın Bayramı’ ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Akbulut açıklamasında, “112 yıl önce kaldırılan sansürün hala var olması nedeniyle 24 Temmuz tarihinin özde ‘Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü’ olarak anılması gerektiğini ısrarla savunmaktayız” dedi. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basının, demokrasinin yaşaması ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geldiğini ifade eden Başkan Akbulut, “24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basının da sansürün kaldırılması, ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak her yıl 24 Temmuz’da kutlansa da, 112 yıl önce kaldırılan sansürün hala var olması nedeniyle Muğla Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak özde ‘Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü’ olarak anılması gerektiğini ısrarla savunmaktayız” dedi.

“Özellikle yerel basının karşı karşıya kaldığı var olma mücadelesi basınımız adına gelecek kaygısı taşımamıza sebep olmaktadır” diyen Süleyman Akbulut, “Yerel basınımıza destek olunması ve yaşatılması için adeta can suyu niteliği taşıyan desteklerin devam etmesi büyük önem arz etmektedir. Bu vesileyle bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü’nü kutlar, başarı dolu bir meslek yaşamı dilerim” şeklinde görüş bildirdi.

VALİ ORHAN TAVLI'DAN MESAJ...

Muğla Valisi Orhan Tavlı'da 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Tavlı mesajında şu ifadeleri kullandı;

"Demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, yaşadığımız bölge ve dünyadaki gelişmeleri, doğru, objektif, tarafsız ve hızlı bir şekilde kamuoyunun
bilgisine sunarken diğer yandan toplumun gereksinim duyduğu her konuda kamu yararı gözeterek bilgilendirme ve aydınlatma görevini yerine getirmektedir. Çok zor koşullarda dahi gazetecilik mesleğinin getirdiği sorumluluğun bilinciyle toplumu sağlıklı bir şekilde bilgilendirmek için çaba gösteren değerli basın mensuplarının ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."