BÜYÜK MARKETLER KÜÇÜK ESNAFI İSYAN ETTİRDİ!..

Bodrum'da özellikle son yıllarda büyük bir hızla açılan yüzlerce zincir market küçük...

BÜYÜK MARKETLER KÜÇÜK ESNAFI İSYAN ETTİRDİ!..
Bodrum'da özellikle son yıllarda büyük bir hızla açılan yüzlerce zincir market küçük esnafı isyan ettirdi.

Yalıkavak mahallesinde bulunan Uysal Market’in sahibi Emre Uysal açılan büyük marketlerin işlerini sarstığını söyleyerek hükümetten yardım istedi. 27 yaşında market işletmeye başlayan ve ailesi ile beraber 11 yıldır geçimini marketçilikten sağlayan Uysal son dönemlerde zincir marketlerin büyüdüğünü söyleyerek küçük esnafın bittiğini anlattı.

Büyük marketlere direnen Uysal dükkanını inadına açacağını ve büyük marketlere savaş ilan ettiğini belirterek şunları söyledi;

“son zamanlarda açılan ve gittikçe çoğalan büyük marketler bizleri bitirmeye başladı. Büyük marketler sokaklara mahallelere mini market adı altında zincirlerini büyütüyor. Biz ise bu durumdan en çok etkilenen kesimiz. Büyük marketler bir ürünü 1 liraya alıp 2 liraya satarken bizi ise aynı ürünü toptancıdan 2 liraya alıp 2,5 liraya satıyoruz. Biz pahalı market oluyoruz. Ama biz 50 kuruş kazanırken büyük marketler aynı ürünü ucuza aldığı için 1 lira kazanıyor. Bu durumda aslında büyük marketler insanları kandırıyor. Hükümetimizden, devletimizden bu duruma karşısından bir şeyler yapmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendi marketlerinde beraber çalıştığı annesi Serpil Uysal ise zincir marketlerin bir an önce azalmasını isteyerek bu duruma bir çare bulunmasını istedi.