BÜYÜKŞEHİR OLALIM

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Bodrum'un ''büyükşehir'' statüsünde olması...

BÜYÜKŞEHİR OLALIM
Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Bodrum'un ''büyükşehir'' statüsünde olması gerektiğini belirterek, ''Belediye sayısı da azaltılmalı'' dedi.
Ağan, Bodrum Belediyesi sınırlarının dar olduğunu ve genişlemesi gerektiğini söyledi. Belediye sınırlarının dar olması nedeniyle belediye hizmetlerini yapmakta sıkıntı çektiklerine işaret eden Ağan, ''Bodrum Yarımadası'nda merkezle birlikte 11 belediye var. Bu sayı çok fazla ve azaltılması gerekir. Bodrum Belediyesi büyükşehir statüsünde olmalı. Sorunları ancak böyle çözebiliriz'' dedi. Ağan, ''Tabi bunun çok kolay gerçekleşmesini beklemiyoruz. Çünkü Bodrum Yarımadası'ndaki belediyeler 10 yıldır çalışıyor. Vatandaşla birbirlerini tanıyorlar, sorunlarını biliyorlar. Ancak bu, zamanla aşılabilir. Fazla belediye ile sorunları çözmeniz çok zor. Biz Bodrum Yarımadası'ndaki belediyeler olarak 'Belediyeler Birliği' çatısı altında toplandık ancak bu konu birliğimizin dışında olan bir konu'' şeklinde konuştu.
Gümüşlük Belediye Başkanı ve Bodrum Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Ülküm ise, Bodrum'un tek elden yönetilmesi zorunluluğunun ortaya çıktığını söyledi. Yarımada'daki 11 belediyenin farklı uygulamalarda bulunduğunu, bunun da çeşitli sorunları ortaya çıkardığını kaydeden Ülküm, ''Farklı uygulamalar nedeniyle hem yönetimde problemler var, hem de kaynak israfı yapılıyor. Fazla belediye nedeniyle Bodrum Yarımadası'nın mega projeleri gerçekleştirilemedi'' diye konuştu. Ülküm, şunları kaydetti:
''Bodrum Yarımadası'ndaki belediyeler, gevşek bir hiyerarşiyle merkez belediyeye bağlanmalı. Bunu yaparken, mevcut belediyelerin tüzel kişiliklerine dokunulmamalı. Merkez belediyenin toplantılarına diğer belediyelerden temsilciler, hatta sivil toplum örgütleri katılmalı. Bu toplantılarda Bodrum'un geleceği tartışılacak ve eminim ortaya doğru kararlar çıkacaktır''