Büyükşehirden 1897. Patlak Açıklaması!

Muğla Büyükşehir Belediyesinden Bitez'de yaşanan ana isale hattı patlağı ile ilgili bir açıklama yapılarak "Bodrum’un 40 yıllık su sorununu çözdük sloganı ile yapılan DSİ hatları patlamaya, vatandaşları zor durumda bırakmaya devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Büyükşehirden 1897. Patlak Açıklaması!

Dün sabah saatlerinde Bitez Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerindeki ana isale hattı patlamış, patlamayla oluşan çukura cadde üzerine seyreden bir kamyoneti düşmüştü. Çevredeki işyerleri ve bahçelerinde su baskınına neden olan patlama sonrası Büyükşehir Belediyesi'nden bir açıklama geldi. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada isale hatlarındaki patlak sayısının 1897'ye ulaştığı ifade edilerek şu ifadeler kullanıldı;

"Dünyanın ve ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Muğla’nın Bodrum ilçesinde DSİ hatları yine patladı ve patlak sayısı 1897’ye ulaştı. Bodrum’un 40 yıllık su sorununu çözdük sloganı ile yapılan DSİ hatları patlamaya, vatandaşları zor durumda bırakmaya devam ediyor. Bugüne kadar 1897 patlak 4.5 milyon metreküp su kaybına, 30 milyon TL kamu zararına yol açtı. Son patlak Bitez mahallesi Atatürk Bulvarı’nda ana isale hattında meydana geldi ve yoldan geçen kamyonun patlak nedeni ile açılan çukura düşmesine neden oldu. Patlak nedeni ile 24-36 saat su kesintisi yaşanacak."

Ana isale hatlarındaki patlamalar ve sonrasında yaşanan sıkıntılar uzun süredir Ak Parti ve CHP arasında karşılıklı suçlamalara neden oluyor. Ak Parti cenahı sıkıntılardan Muğla Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tutarken, Büyükşehir ise hatları yapan DSİ'nin imalat aşamasında uygun olmayan malzeme kullandığı için hatların kesin kabulünü yapmıyor. 

Uzmanların sorunun ortadan kalkması için uygun olmayan boruların tamamen değişmesi gerektiğini ifade ederken, MUSKİ ve DSİ arasında mutabakata varılarak sorunun kökten çözümü için Ankara nezdinde de çeşitli girişimler sürüyor. Ancak şuana kadar bu girişmlerden herhangi bir sonuç alınamadı.