Büyükşehir'den Su Faturası Açıklaması

Kasım ayı su faturalarında vatandaşların tepkisine neden olan artış ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden bir açıklama geldi.

Büyükşehir'den Su Faturası Açıklaması

Kasım ayı su faturalarında vatandaşların tepkisine neden olan artış ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden bir açıklama geldi.

Kasım ayı su faturalarında yer alan 26 Lira 25 kuruşluk İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli birçok vatandaşın dikkatini çekti. 10 Lira 72 kuruşluk 2 ton su tüketen bir vatandaş Kasım ayında, İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli, Büyükşehir Katı Atık Bertaraf Bedeli ile bunlara ait yüzde 8 ve yüzde 18'lik iki adet KDV bedeli ile toplam 48 Lira 75 Kuruşluk bir fatura ödemek durumunda kalıyor. 

Gelen tepkiler üzerine bir açıklama yayınlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi, su faturalarına yasa gereğince "İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli” adı altında hizmet bedeli tahakkuk ettirildiği bildirildi. Belediyeden yapılan açıklamada “Muğla genelinde 13 ilçemizde kasım ayı su faturalarında “İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli” adı altında hizmet bedeli tahakkuk ettirilmiştir. Söz konusu tarife Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının atık su alt yapı ve evsel katı atık bertaraf tesis tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik gereğince bir zorunluluk olması sebebiyle su faturalarına yansıtılmıştır. Tarifeler yine aynı yönetmelik gereğince ilçe belediye meclislerince oluşturulmakta, mevzuat kaynaklı zorunluluk gereğince su faturalarıyla tahsil edilen ücretler ilçe belediyelerimize aktarılmaktadır. Su faturalarında görülen artış yukarıda anlatılan hususla alakalı olup Büyükşehir Belediyemizce su ve atık su bedeli tarifelerimizde her hangi bir güncelleme yapılmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.