Camide Kar Helvası İkramı Yapıldı

Bodrum’da camilerde Cuma namazı sonrası kar helvası ikramı yapıldı.

Camide Kar Helvası İkramı Yapıldı

Bodrum’daki Tepecik Camii ve Ortakent Camii’nde Cuma namazı sonrası, cemaat ve turistlere kar helvası ikramı yapıldı. Aydın’ın Bozdoğan ilçesindeki Madran Dağı’ndan getirilen karların üzüm ve vişne şerbeti ile karıştırılması ile hazırlanan kar helvasına cemaatin yanı sıra Neyzen Tevfik Caddesi’nden geçen yerli ve yabancı turistler de ilgi gösterdi. 

Tepecik Camii İmamı Yüksel Kılınçarslan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada bir geleneği yaşatmak istediklerini ifade ederek şöyle dedi:

“Biliyorsunuz pandemi var. Bu biraz daha normal olan dönemde önceki yıllarda yaptığımız gibi kar helvası ikramı yapmak istedik. Biz pandemi öncesinde bunu 7-8 yıl boyunca camimizde yaptık.  Bu yıl bayramda ikram etmek istedik. Allah razı olsun cemaatimizin yanı sıra yerli ve yabancı misafirlerimiz alıyor. Bu geleneği yaşatalım dedik. Burada amaç kaynaşmayı sağlamak. Bu kültürümüzü yaşatmak istiyoruz.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı cemaat arasındaydı. Cami çıkışında kar helvası ikramından alan Belviranlı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün burada kar şerbeti geleneğini yaşattıkları için başta hocamız Yüksel Kılınçarslan olmak üzere emeği geçenle teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Hz. Mevlana efendimiz, ‘geçmişe vefa hakka vefa’ diyor. Yani insana vefası olmayanın hakka vefası olmaz. Bu geçmiş ve bugüne gelmiş geleneklerimiz inşallah bu şekilde ileriye aktarılacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”