ÇARŞI İÇİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPALI!

Bodrum Çarşı Mahallesi esnafı, çarşı içine araç alınmamasından dolayı duruma tepki...

ÇARŞI İÇİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPALI!
Bodrum Çarşı Mahallesi esnafı, çarşı içine araç alınmamasından dolayı duruma tepki gösterirken, kapatmanın vatandaşlardan gelen yoğun şikayet üzerine Kaymakamlık talimatıyla uygulandığı öğrenildi.

Normal şartlarda Bodrum İlçe Trafik Komisyonu kararıyla trafiğe kapalı olması gereken Cumhuriyet Caddesi, Çarşı Mahallesi içerisinde bulunan; 1. 2. 3. 4. 5. 6. ve 7. sokaklar, Çarşı Hamam Sokak, Taşlık Sokak, Barış Meydanı, Halk Eğitim Arkası, Terzi İbrahim Özkeskin Meydanı, Müftü Yakup Öneş Caddesi, Kale Caddesi, Dr. Alimbey Caddesi, Eski Banka Sokak, Hilmi Uran Meydanı, Azmakbaşı Köprüsünün bulunduğu alan özel durumlar dışında araç trafiğine yeniden kapatıldı.

Başbakanlık İletişim Merkezi, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesine gelen şikayetler üzerine, Bodrum Kaymakamlığı tarafından Kolluk kuvvetlerine ait resmi araçlar, acil durum araçları, teknelere ve bölge esnafına malzeme taşıyan araçlar, yürüyemeyecek durumda olan vatandaşların araçları, bu bölgede bulunan resmi kurum ve kuruluşlara ait çalışanların araçları ve iş için bölgeye giden basın mensupları gibi acil durumlar dışında, yukarıda belirtilen cadde ve sokaklara bundan sonra araç alınmayacak.

Öte yandan bazı Çarşı mahallesi esnafları uygulanan kurallar nedeniyle sosyal medya üzerinden duruma tepki gösterirken, özellikle güzel havalarda Neyzen Tevfik Caddesi başta olmak üzere Barış Meydanı, Cumhuriyet Caddesi ve Kumbahçe Plajında yürüyüş yapan vatandaşlar ise durumdan son derece memnun olduklarını belirttiler.

Sivil araç trafiğine kapatılan cadde ve sokaklara girmek isteyen bazı sürücüler Bodrum Belediye Meydanında trafiğin sıkışmasına neden olurken, bazı sürücüler de kapıdaki görevlilere zor anlar yaşatıyor. Haklarında bu konularla ilgili soruşturma dahi açıldığı öğrenilen görevliler, gün boyu birçok sürücüyle içeriye girme konusunda tartışma yaşıyor.

Turizm gelirlerinin düştüğü kış aylarında dükkanlarını açık tutarak Bodrum’da 12 ay turizme inandıklarını gösteren Çarşı esnafı ise, bölgede trafiğin gerekli çalışmalar yapılarak açılabileceğini belirtiyor. Bu cadde ve sokaklarda belli park alanları belirlenerek, hatta bu cadde ve sokakların çevresinde bulunan belediye otoparklarının Çarşı esnaflarından yapılan alışveriş fişleriyle belli bir süre için bedava kullanılması gibi projeler üretilebileceğini belirten esnaflar, yetkililerden konuya ciddi bir şekilde yaklaşmalarını istediler.

Bazı esnaflar ise yaya vatandaşların da haklı olduğunu belirterek, özellikle akşam saatlerinde bazı kendini bilmez sürücülerin aşırı hızlı ve tehlikeli bir şekilde araç kullandığını, bu tür araçların denetlenmesi durumunda Çarşı içinde trafiğin kış aylarında düzenli ve kontrollü bir şekilde açılabileceğini belirttiler.