ÇED Toplantısına İtiraz Ettiler

Yalıkavak Mahallesi’ne yeni bir yat limanı yapımı için düzenlenen halkın katılımı toplantısında ÇED dosyasında İstanbul Kadıköy’de bir arsanın ÇED raporunun bulunması sebebiyle çevreciler yaklaşık 80’e yakın itiraz dilekçesi ile itiraz etti. Toplantının ileri bir tarihte yapılacağı bildirildi.

ÇED Toplantısına İtiraz Ettiler

Yalıkavak Mahallesi'nde şuanda faaliyet gösteren Yalıkavak Marina ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda Birleşik İnşaat adlı firmaya satışı yapılan 400 dönüm arsa önündeki marina projesine ek olarak bir marina projesi daha gündeme geldi. Bölgede yapımı planlanan Aksoy Holding'e ait 'Epique Island' adlı projedeki 150 tekne bağlama kapasiteli marina projesi ise geniş tartışmaların ardından, iskele ve kıyı düzenlemesine ilişkin imar planlarının Kültür ve Turizm Bakanlığınca iptal edilmesi sonrasında askıya alınmıştı.

Yalıkavak Mahallesi’nde Root Bodrum isimli işletmenin önüne de "Kızılada Yat Limanı" ismiyle yapılacak yat limanı için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatılmıştı. ÇED sürecinde yapılması gerekli olan halkın katılımı toplantısı geçen Aralık’ta çevrecilerin itirazıyla pandemi sebebiyle yapılamamıştı. 

Bugün Yalıkavak Mehmet Bayzit Kültür Merkezi’nde başlayan toplantıya katılan çevreciler pandemi sebebiyle toplantının yapılmaması gerektiğini dile getirerek itiraz ettiler. Ayrıca ÇED dosyasında İstanbul Kadıköy’de bir arsanın ÇED raporunun bulunması sebebiyle çevreciler itirazlarını sundular. Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği Başkanı Füsun Yorgancıoğlu, toplantı sonu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ÇED raporu hiçbir şekilde ÇED yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmamış. Enteresan bir şekilde bakanlığın dahi farkında olduğunu sanmıyorum çünkü burada imar planı bölümünde tamamıyla İstanbul Kadıköy’de bir başka parselle ilgili bilgiler verilmiş. Zaten bu durum ÇED raporunu geçersiz kılmak için bir numaralı etken. Bu raporun ilana bile çıkarılmaması gerekiyor.Biz itiraz dilekçelerimizi kendilerine sunduk. Biz Yalıkavak’ımızın denizinin bozulmasına izin vermeyeceğiz.”