Çekilme Bu Kez Biraz Abartılı Oldu!

Bodrum’da dün yaşanan deniz çekilmesinin seviyesi, görenleri şaşkına çevirdi. Deniz seviyesinin bugün normale döndüğü görüldü.

Çekilme Bu Kez Biraz Abartılı Oldu!

İlçede mevsimsel olarak zaman zaman yaşanan gel-gitlerde sığ olması sebebiyle en çok Gümbet Mahallesi sahilinde gözlenen çekilme, ilginç görüntüler oluşturuyor. 

Dün akşam saatlerinde meydana gelen çekilme de vatandaşların ilgisini çekti. Herzamankinden biraz daha fazla, metrelerce çekilen denizi görenler hemen cep telefonlarına sarılıp o anları sosyal medya hesaplarında paylaştılar. Balık avı tutkunlarının ise çekilmenin en ucuna kadar giderek oltalarını orada attıkları görüldü. 

Daha önceki yıllardaki gel git olaylarına şahit olan vatandaşlar ise bu yıl daha fazla çekilmenin olduğunu söylediler. Deniz seviyesi bugün ise normale döndü. 

TUZLA SULAK ALANINDA DA ÇEKİLME YAŞANDI

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi’ndeki Tuzla Sulak Alanı’nda da suyun aniden çekilmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Yılda yaklaşık 250 kuş türüne ev sahipliği yapan, çeşitli balık türlerinin de yumurtlama alanı olan sulak alandaki çekilme, bölgede yaşayanların yanı sıra yoldan geçenlerin de dikkatini çekti. 

Suyun çekilmesiyle birlikte alandaki kıyı şeridinde çok sayıda araç lastiği, plastik atıklar ve cam şişeler de ortaya çıktı. Sulak alandaki kirliliğin boyutunu ortaya koyan manzara, bölgedeki doğal yaşam için endişe yarattı. Suyun çekildiği alanda gezinen flamingolar ve diğer su kuşları yine eşsiz manzaralar sundu.

Tuzla Sulak Alanı’nın kendine has bir su sirkülasyonunun olduğunu ifade eden Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Ferhat Karakoyun, “Yıl boyu tekrarlayan bu gelgitler sayesinde sulak alandaki su sirkülasyonu sağlanıyor. Bu şekilde sulak alandaki su yenileniyor. Su seviyesi kısa bir süre sonra normal seviyesine dönüyor. Gelgitler nedeniyle su seviyesindeki bu değişim sulak alanda olağan bir durum” diye konuştu.