ÇETİLİ BURNU İMAR PLANLARI İPTAL EDİLDİ!

Bodrum Yalıkavak-Gündoğan-Göltürkbükü Turizm Merkezi sınırları içerisinde, Göltürkbükü...

ÇETİLİ BURNU İMAR PLANLARI İPTAL EDİLDİ!
Bodrum Yalıkavak-Gündoğan-Göltürkbükü Turizm Merkezi sınırları içerisinde, Göltürkbükü Mahallesi Hebil Mevkiinde bulunan dokuz parsele ait, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişiklikleri Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bölge ile ilgili 2015 yılının Eylül ayında onaylanarak yürürlüğe giren plan değişiklikleri hakkında, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından açılan plan değişikliklerinin iptali davası sonuçlandı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın itirazını yerinde bulan Muğla 2. İdare Mahkemesi, plan değişikliğini geçtiğimiz Temmuz ayında iptal etti.

Bu gelişmenin ardından harekete geçen Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği üyeleri de; Bodrum Kaymakamlığı, Milli Emlak Müdürlüğü ve Mal Müdürlüğü Hazine Avukatlığı’na bir dilekçe verdi. Dilekçede Çetili Burnu’nda yapımı devam eden Bo Viera adlı projenin bulunduğu kıyı şeridi ile ilgili Milli Emlak Müdürlüğü’nün açtığı ihalenin iptali istendi.

Burada bir açıklama yapan Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek, Milli Emlağın bölgede denize yapılan dolguyla ilgili açtığı davanın sürdüğünü bu arada Muğla Büyükşehir Belediyesinin açtığı plan iptal davasının sonuçlandığını vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Bu arada Muğla Büyükşehir Belediyesi 1/1000 ve 1/5000 binlik imar planlarının o alanla ilgili iptali için açtığı dava Muğla İdare Mahkemesi’nde sonuçlanmış. Muğla İdare Mahkemesi bu plan tadilatının kamu yararına olmadığını, teknik koşullara uymadığını tespit ettirerek iptal etmiş. Şimdi bir yandan imar planları iptal edilmiş olan bir alan var. Bir yandan yasadışı, hukuksuz, izinsiz yapılan inşaatlar var. Bir yandan da kıyının yasal olmayan, doğaya zarar vererek Barcelona Sözleşmesi ile koruma altına alınan Posidonia çayırlarını yok ederek yaptığı bir dolgu var. Şimdi bu dolguyu kaldırmadan hangi alan için veriyorsunuz. 10 bin metrekarelik bir alanı ihaleye çıkıyorlar. Bu ihale durdurulmalı, iptal edilmelidir. Bunun için Bodrum Kaymakamlığı, Hazine ve Milli Emlak Müdürlüğüne dilekçe veriyoruz. Yarın bilirkişi keşfi var. Onun raporunun neticesini bekleyeceğiz. Eğer bu ihale verilirse gerekli hukuki yollara da başvuracağız” diye konuştu.

Peynir Çiçeği Gönüllüleri Derneğinden Haluk Ortaç ise “Devletin ve hazinenin elindeki değerler bir yapının tasarrufu altında olmasına karşılık yüksek kamu yararı gereği kamunun malıdır. Dolayısıyla bu tip oldu bittilerle, ihaleler yoluyla bir takım rantlara kurban gitmesini kabul etmek mümkün değildir” dedi.