Cevat Öneş Açık Görüş'e Konuştu

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programının bu haftaki konuğu olan Emekli MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Türkiye gündemini değerlendirdi.

Cevat Öneş Açık Görüş'e Konuştu

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programının bu haftaki konuğu olan Emekli MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Türkiye gündemini değerlendirdi.
    
1942 doğumlu, İstanbul Erkek Lisesi ve ardından Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 40 yılı aşkın süre MİT’in değişik kademelerinde görev yapan Cevat Öneş’in Türkiye Ekseni-Tabular Yıkılıyor isimli o yılları anlatan bir de kitabı var. Cevat Öneş 2005 yılında emekli olduktan sonra Kürt sorununun barışçıl yollardan çözümüne yönelik çalışmalar yaptı. Çok sayıda makalesi, röportajları ve ulusal kanallarda yaptığı programlarla ezber bozan görüşlerini kamuoyuyla paylaşan Öneş, yaz aylarını memleketi Bodrum’da geçiriyor.
    
Açık Görüş'te Ayhan Ongun'un sorularını yanıtlayan Öneş, AK Parti'nin varlığının devamı Kürt meselesine bağlı olduğunu söyleyerek, demokratik siyaset içerisinde HDP’nin ötekileştirilmemesi gerektiğini ancak parti olarak HDP’nin de Türkiye partisi olma yolunda adımlar atması gerektiğine dikkat çekti.
    
Bir dönem AK Parti iktidarının başlattığı çözüm sürecine de destek veren ancak, daha sonra bu sürecin doğru yönetilemediği için bir eksen kayması yaşandığını iddia eden Cevat Öneş, iktidarın uluslararası ilişkilerde uyguladığı yanlış politikalar yüzünden bugün ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasal ve psikolojik olarak bir dolu sıkıntılarla boğuştuğunu ancak tüm bunlara karşın bu sorunların üstesinden gelebilecek bir toplumsal potansiyelin de mevcut olduğunu söylediği konuşmasına şöyle devam etti.
    
“Özellikle de son yerel seçimlerle birlikte oluşan Millet ittifakının bir demokratik güç birliğine dönüştürülmesi ve toplumda oluşan bu muhalefet potansiyelinin doğru yönetilmesi gerekir. Bu güçbirliği içerisinde toplumun tüm katmanlarının yer alabilmesi için özen gösterilmesi gerekir. Cumhuriyetin asli unsurlarından olan Kürtlerin mutlaka bu mücadelenin içerinde yer alması için çaba gösterilmelidir. Son günlerde cezaevindeki HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın yapıcı açıklamaları umut veriyor.”
    
HDP önünde annelerin yaptığı eyleme ilişkin bir soru üzerine de Öneş ”Anaların yaptığı her eylem haklıdır. Hiçbir siyasi yoruma girmeden anaların yüreğindeki acıların dindirilmesi için sorumlu herkesin ve her kurumun destek olması, bir an önce bu sorunun çözümü için kalıcı ve demokratik adımların atılması gerekir” dedi. 

Fetö konusuna da değinen Öneş; ”1970'li yıllardan itibaren terörle birlikte ülkemizde irticai faaliyetler başlamış, devletin tüm kurumlarında izleri görülmeye başlamıştır. Emperyalist güçlerin siyasal islam yoluyla değişik yöntemlerle Türkiye üzerinde kurguladığı oyunlar hep vardı, halen de devam ediyor. 15 Temmuz'un siyasi ayağı mutlaka ortaya çıkarılmalı, tüm kurumlardan bu örgüt mensup ve destekçileri temizlenene kadar mücadele sürdürülmelidir. Cemaatciler de, darbeciler de zayıflamış olsalar da, bu tehlike henüz tam olarak geçmiş, diyemeyiz" dedi.