ÇEVRECİLERİN ÇATALADA ÇIKARTMASI

Bodrum’un Turgutreis Beldesi’nin 3 mil açığındaki Çatalada’nın yapılaşmaya açılmak...

ÇEVRECİLERİN ÇATALADA ÇIKARTMASI
Bodrum’un Turgutreis Beldesi’nin 3 mil açığındaki Çatalada’nın yapılaşmaya açılmak istendiği iddiaları çevrecilerin tepkisine neden oldu. Teknelerle adaya ulaşan 50 kişilik çevreci grup adalara dokunulmamasını istiyor.

Çatalada, Karaada, Tavşan Adası Bodrum’un son bakir kalan adaları. Her geçen gün kamuya ait koy ve adaların kiralama haberleri ve yapılaşmaya açılacağı kaygısı Bodrumluların tepkisini topluyor.

Turgutreis limanında buluşan çevreciler teknelerle limandan hareket ederek Çataladası’na ulaştı. Yıllardır yerel halkın kullanımında olan adanın tesisleşmeye açılma olasılığına tepki gösteren çevreciler adına görüşlerini ifade eden Çatalada Sanat Çevre Turizm Derneği Başkanı Debora Semel Demirtaş, Çataladanın şu anda Milli Emlak’ın mülkü ve aynı zamanda sit alanı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi;

“Müthiş bir deniz, endemik bitki türü var, kaynaklar var bunların doğru kullanılması lazım her yer gibi. Ama burada rant problemi var. Ön planda rant değil, kanuna göre kamu yararı olması lazım. İnsanların temiz bir yerde dinlenme hakkı olması lazım, herkes faydalansın. Turizm kavramı içinde ise kamu yararı ön planda olması lazım” dedi.

Mavi Yol Girişimciler Platformunun destek verdiği Çatalada çalıştayına katılan Filiz Dizdar ise burası ile ilgili bir kiralama isteği olduğunu duyduklarını, Çatalada’nın çok değerli ve SİT alanı olan bir bölge olduğunu vurgulayarak bu adanın kamuya ait olduğunu ve öyle kalması gerektiğini söyledi.