CHP ADAY BELİRLEME YÖNTEMİNİ AÇIKLADI!..

Muğla'da yerel seçimlerin en iddialı partisi CHP, kamuoyunda merakla beklenen aday...

CHP ADAY BELİRLEME YÖNTEMİNİ AÇIKLADI!..
Muğla'da yerel seçimlerin en iddialı partisi CHP, kamuoyunda merakla beklenen aday belirleme yöntemini açıkladı. Parti binasında İlçe Başkanlarıyla birlikte bir basın açıklaması yapan Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, Muğla genelinde tüm belediye başkan adaylarını hakim nezdinde ön seçim veya eğilim yoklaması ile belirleyeceklerini açıkladı. Öztürk belediye başkanlıklarıyla ilgili atama söylentilerinin doğru olmadığını ve genel merkezin hiçbir aday için böyle bir kararın almadığını söyledi.

CHP, 2014 yılında yapılacak mahalli idareler seçimlerinde belediyesi olan ilçelerde adaylarını seçim takvimi başlamadan 45 gün önce "Hakim Nezdinde Önseçim" ile, Belediye başkanlığı olmayan ilçelerde ise seçimden 6 ay önce, muhtemelen 2013 yılının Ekim ayında kayıtlı tüm üyelerin oy kullanacağı "Eğilim Yoklaması" ile belirleyecek. CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, ilçe başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yeni parti binasında, ülke gündemi ve il örgütü birimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Son günlerde ülke gündeminde yaşananları eleştiren Öztürk "Cumhuriyetine sahip çık deyip bayraklarıyla demokratik haklarını kullananlar, ya Hasdal'da ya da Silivri'de tutuklu" diyerek, PKK, Taliban, PJAK ve KADEK üyelerininse elini kolunu sallaya sallaya ülkede dolaştığını ileri sürdü.

Muğla'nın ilk defa büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerine katılacağını vurgulayan Mustafa Öztürk, "Muğla'da büyükşehir ve 13 ilçe belediye başkanlıklarını almak için şimdiden yola çıktık. İlçe başkanlarımızla bir araya geldik. Gerek basında, gerekse kamuoyunda farklı laflar ortaya atılıyor. Bunun önüne geçmek için bütün ilçe başkanlarımıza sorular yönelttik. Kendileri de ilçeleriyle ilgili yapılması gerekenleri söyledi. Bunu bir rapor haline getirerek Genel Başkanımıza sunduk" dedi.

Öztürk, CHP'nin belediye başkanlığı olmayan ilçeler ve büyükşehir belediye başkanı adaylarının erken belirlenmesini istediklerini kaydederek, "Ön seçim, seçimlere 50 gün kala yapıldığı için sıkıntı yaşayabiliriz. Belediye başkan adaylarının daha rahat çalışması, projelerini sunarak örgütlü çalışmaları için erken açıklanmasında fayda gördük. Belediye başkanlıklarının olmadığı yerlerde, bütün üyelerin katılımıyla temayül yoklaması yapılacak ve adaylar erken açıklanacak. Buradaki tek şartımız, aday olmayı düşünen arkadaşlarımızın projelerini ve düşüncelerini üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaşması. Ayaklarına çizmelerini giysinler, yollara düşsünler ve aday adaylıklarını şimdiden açıklasınlar. Yarın kimse, 'Haberim yoktu.' diye söylenmesin" ifadelerini kullandı.

CHP üyelerinin önüne 6 ay önceden sandığı koyacaklarını belirten Öztürk, "Bütün üyelerimizin katılımıyla oradaki adaylarımızı belirleyeceğiz. Aynı şey, büyükşehir belediyesi için de geçerli. Büyükşehir belediye başkanlığına aday olmak isteyen arkadaşlarımız çıksın, il genelinde en ücra köşeye kadar gidip projelerini, düşüncelerini ve yapmak istediklerini üyelerimize ve kamuoyuna sunsun. Onları da bütün üyelerimizin temayül yoklamasıyla belirleyeceğiz. Tabii ki genel merkezimiz de kamuoyu yoklaması yapacak. Eğer aday adayları arkadaşlarımız, kendilerini çok rahat bir şekilde anlatırlarsa kamuoyu yoklamasında çıkacaktır. Ankara'ya gidip 'Adayım' derse çıkmaz. Belediye başkanlığı olan yerlerde ise yine tüm üyelerin katılımıyla resmi ön seçim yapılacak" diye konuştu.

Öztürk'ün yaptığı bu açıklamaya göre CHP Muğla genelinde; Büyükşehir, Bodrum, Fethiye, Ula, Dalaman ve Kavaklıdere adaylarını 2013 yılının Ekim ayında yapacağı ve kayıtlı tüm parti üyelerinin oy kullanacağı eğilim yoklaması ile; Marmaris, Milas, Yatağan, Datça, Muğla Merkez, Köyceğiz ve Ortaca adaylarını ise Ocak ayında yapılacak Resmi Önseçim ile belirleyecek.