CHP 'DEN GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ

CHP ilçe teşkilatında kameralar karşısında geçen, Bodrum ilçe başkanı Duran Öztürk,...

CHP 'DEN GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ
CHP ilçe teşkilatında kameralar karşısında geçen, Bodrum ilçe başkanı Duran Öztürk, son günlerde yarımada gündeminde yer alan konuları değerlendirdi.

İlk olarak Yarımada'nın en bakir koyu olan Kissebükü'nün, turizme tahsis adı altında imara açılması konusuna değinen Öztürk, bölgenin son beş yıldır yağmacı sermayenin ve Ak Parti'nin hedefinde olduğunu iddia ederek, "bağımsız arkeologların milli park olması konusunda görüş belirttiği Kissebükü koyunda yağmalama hesaplarının ardı arkası kesilmiyor" dedi.

Yöre köylülerin evlerine çaktıkları tek bi çivi için bile ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına neden olan Anıtlar Kurulu'nun, Kissebükü'ne turizm tesisi yapılmasında sakınca yoktur demesini çifte standart olarak yorumlayan Öztürk, "CHP olarak buna kayıtsız kalamazdık" dedi. "Kissebükü'nde dalışın halen yasak olması bu koyun ne denli hassas olduğunun ispatıdır" diyen Öztürk'e göre, cennet koyun beton cehennemine dönüştürülmesi hedefleniyor...

Öztürk'ün basın toplantısının ikinci gündem konusu, Göltürkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak beldelerinin turizm merkezi ilan edilmesiydi. Turizm merkezi ilan edilen bölgelerin imar yetkilerinin doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na geçtiğinin altını çizen Duran Öztürk, Ankara'nın yarımada üzerindeki hedefleri açıkca bellidir diyerek şunları kaydetti;

"Torba Koyucu Koyu, Yalıkavak'ta Tilkicik ve Küdür mevkii, Göltürkbükü'nde kızılburun büyük koyları yapılaşmaya açarak buralarda beton ve rant imparatorluğu kurmak istiyorlar. Bakanlıkda bunu yaparken yarımada belediyelerinin belediye kaynaklı zaafiyetlerini koz olarak kullanıyor. Anti demokratik bir tutum sergiliyorlar."dedi.

Turizm Teşvik Kanunu'nu padişah fermanı olarak özetleyen Öztürk, "yarımadamızı Ankara'nın yönetmesine asla izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Turizm Teşvik Kanunu nedeniyle Turizm Bakanlığı Ve Başkabakanlığa dava açtıklarını ifade eden Duran Öztürk ayrıca, Kissebükü konusundada savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Son olarak orman yangınları konusuna değinen Duran Öztürk, bu konuda Orman Bakanlığı'nı eleştirdi.