CHP İL GENÇLİK ÖRGÜTÜ BAŞKANI AÇIK GÖRÜŞ'TE KONUŞTU

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak...

CHP İL GENÇLİK ÖRGÜTÜ BAŞKANI AÇIK GÖRÜŞ'TE KONUŞTU
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programına katılan CHP Muğla İl Gençlik Örgütü Başkanı Tufan Erkan Yakar, anayasa değişiklikleri ve referanduma ilişkin görüşlerini açıkladı.

Gençlerin eskiye oranla siyasete ve toplumsal sorunlara daha ilgili olduğunu, referandum çalışmalarını da gençlerle birlikte sahada yaptıklarını söyleyen Yakar, konuşmasında şu konulara değindi.

“18 yaşa seçilme hakkı tamamen popülist bir politikadır ve 7 milyona yakın genç seçmene şirin görünmek için yapılmaktadır. Yoksa gençlerin politika yapmasını istediklerinden değil. Daha önce seçilme yaşı 25'e indirildiğinde de bu konunun nasıl istismar edildiğini hep birlikte gördük. 18 yaşına gelmiş bir gencin önünde üç seçenek vardır. Ya sınav kazanıp üniversite okuyacak, ya askere gidecek, ya da çalışma hayatına başlayacak. Kaldı ki mevcut seçim ve siyasi partiler yasasıyla yapılacak bir seçimde adaylığın yüksek maliyetini halkın içinden bir gencin karşılamasının mümkün olmayacağı da açıktır. Biz gençler parti ayırımı yapmadan, kendi geleceğimiz ve ülkemizin geleceği için bu anayasa değişikliklerine hayır diyoruz. Bir toplumsal sözleşme olması gereken anayasanın toplumun büyük çoğunluğunun uzlaşmasıyla kabul edilmemesi halinde her durumda sıkıntı oluşacaktır. Dünyanın
gelişmiş 20 ülkesine baktığımızda çoğunluk tercihinin parlamenter sistemden yana olduğunu, ABD de başkanlık sisteminde de katı bir kuvvetler ayrılığı ve denge-denetim sisteminin varlığını görüyoruz. Ayrıca tarafsız olması gereken cumhurbaşkanının aynı zamanda parti genel başkanı olması ileride bir parti devletine dönüşülmesi tehlikesini de taşımaktadır. Meclisin devre dışı bırakıldığı, tek bir kişiye taşıyamayacağı kadar yükün ve yetkinin verildiği bir rejim değişikliğine bizim gibi ülkesini seven herkesin de karşı çıkması gerektiğine inanıyorum” dedi.