CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI BODRUM’DA…

Cumhuriyet Halk Partisinin 21 Mart 2015 Cumartesi günü Muğla’da yapılan eğilim yoklaması...

CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI BODRUM’DA…
Cumhuriyet Halk Partisinin 21 Mart 2015 Cumartesi günü Muğla’da yapılan eğilim yoklaması sonucu Akın Üstündağ 2 bin 195 oy ile birinci sırada, Prof. Dr. Nurettin Demir 2 bin 166 oy ile ikinci ve bin 805 oy alan Burak Erbay ise üçüncü sırada yer almıştı. Muğla eğilim yoklamasında Bin 729 oy alan Emrah Doğu dördüncü ve bin 708 oy alan Süleyman Girgin de beşinci olmuştu. İkinci sıranın genel merkez tarafından kontenjana ayrılmasından dolayı CHP Muğla’da dört milletvekili çıkarabilmek için yoğun bir çalışma başlatırken, buna göre bir strateji planladığı ifade ediliyor.

Muğla Milletvekilliği sıralamasına giren üç aday CHP Bodrum İlçe Başkanlığında düzenlenen toplantıda Bodrum örgütüne teşekkür ederek, seçim süreci ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. Milletvekili adaylarının ziyaretinde İlçe Başkanı Recai Seymen ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Kadın Kolları Başkanı Ender Taşören, Belediye meclis üyeleri ve partililer ev sahipliği yaptı.

Toplantının başında kısa bir açıklama yapan CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Muğla’da sıralamaya giren üç adayın Bodrum örgütüne teşekkür etmek için ziyarette bulunduklarını söyleyerek şunları söyledi;

“29 Mart günü Türkiye’nin birçok yerinde yapılan önseçimde partinin genç kadrolarına da, kadınlara da önem verdiğini gösterdi. Bilhassa dikkatimi çeken Yozgat’ta birinci hariç ardından gelen üç sıranın kadın adayların olması, parti açısından umut verici bir durumdur.”

Başkan Seymen, seçilen ve seçilemeyen herkesi kutladığını belirtirken, aday adaylarının bütün Muğla’yı dolaşarak CHP’yi anlattıklarını ve bu dönem dört milletvekilini meclise göndereceklerini iddia etti.

Daha sonra söz alan Muğla CHP birinci sıra milletvekili adayı Akın Üstündağ tüm Türkiye’de olduğu gibi Bodrum'da da elektrik olmadığını dile getirerek “Şimdi karanlıkta konuşuyoruz, lakin aydınlık günlere çıkarız diye düşünüyoruz” diyerek başladığı konuşmasında şu görüşlere yer verdi;

“Bir seçim sürecini, eğilim yoklamasını, bir demokrasi şölenini hep birlikte yaşadık. Resmi olmayan bir seçim olmasına rağmen, bütün örgütlerimiz son derece düzenli, son derece sağlıklı bir çalışma yaptılar. Hem oy kullanmada, hem oy sayımında, hem de birleştirme tutanaklarında son derece dikkatli, ciddi ve sağlıklı bir çalışma yürütmüşlerdir. Örgütümüze çok teşekkür ediyoruz. Dün il başkanımızla konuştuğumuzda hiçbir itiraz da gelmemiş. Benim ile Nurettin Bey arasında 29 fark var, Burak bey ile Emrah bey arasında 26 civarında oy farkı var. Buna rağmen hiçbir itiraz gelmemesi aday adaylarının bu örgüte ne kadar güvendiğini ve örgütün ne kadar sağlıklı işlediğini göstermektedir. İlçe başkanımızı, yönetim kurulu üyelerimizi, sandıkta görev alan arkadaşlarımızı ve örgütümüzü kutluyor ve teşekkür ediyorum.”

Akın Üstündağ “Seçim çalışmalarında söylediğim gibi inanç ve azmi siyasetin birinci unsuru yapacağız” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İnanç ve azmi ortaya koyacağız ve hep beraber örgütlü bir şekilde çalışacağız. Burada CHP iktidarına inanmayan bir insan var ise buyursun dışarı çıksın. Herkes inandığı için burada bulunuyor. Öncelikle bu inancı kendimiz yaşamalıyız. Kendimiz bu inancı yaşarsak, karşımızdakileri de inandırabiliriz.”

Üstündağ kırsal oyların Muğla için önemine dikkat çekerek, ilk üç sıranın il genel meclisinden iki üyeyi koymasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Üstündağ 7 Haziran seçim çalışmalarına kısa bir zaman kaldığını belirterek zamanın çok iyi kullanılması gerektiğine vurgu yaparak altı adayın aynı yere gitmek yerine planlı bir görev dağılımı yaparak çalışacaklarının bilgisini verdi.

Eğilim yoklamasında bin 805 oy alarak üçüncü olan ancak ikinci sıranın kontenjana ayrılmasından dolayı CHP Muğla Milletvekilleri sıralamasında dördüncü sıraya yerleşen Burak Erbay söz alarak 7 Haziran seçimlerine çok kısa bir kaldığına dikkat çekerek şöyle konuştu;

“Beş altı aylık bir süreçte Muğla’mızı santim santim dolaşmaya çalıştık. Heryere ulaşmaya çalıştık, ama alanımız çok geniş. Bodrum Turgutreis’ten, Seydikemer Bekçiler köyü yaklaşık 500 km. İstanbul’un iki buçuk katıyız, Kocaeli’nin sekiz katı yüzölçümüne sahibiz. Daha önce 4 bin delege, şimdi ise 7 bin küsur delegemiz var. İnanın herkese ulaşmamız mümkün olmadı.”

Zor şartlarda da olsa yol olmayan yerlere bile ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Erbay konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bizi bilen tanıyan arkadaşlarımıza ulaşamadığımız arkadaşlarımıza bizden selam götürün dedik. Sonucunda da güzel bir seçim süreci yaşadık. Seçim öncesi ile seçim sırasında ve sonrasında herkese ders verdiğimiz düşünüyorum. Çok nitelikli bir seçim dönemi geçirdik. O gece CHP genel Başkan Yardımcısı Bülent Tecan’da aynı şeyi söyledi. ‘İnanın hakim nezaretinde olsaydı bu kadar çabuk bitmeyecekti.’ dedi. Bütün örgütlerimiz müthiş bir şekilde sandıkları sahiplendi, çok düzenli bir şekilde sayım yapılarak sonuca ulaşıldı. İlçe örgütümüze ve görev alan arkadaşlarımıza tekrar çok teşekkür ediyorum. Sonuç olarak ben Burak Erbay olarak örgütümüzün taktiri ile üçüncü sıraya geldim. Bu onur verici bir durum. 37-38 yaşında genç bir kardeşinizi örgütün sahiplenmesi hem örgütte, hem de kamuoyunda büyük bir heyecan yaratmıştır. ”

CHP Muğla milletvekili adayı Burak Erbay konuşmasının sonunda AKP’yi hem iktidardan düşüreceklerini, hemde Muğla’da en az dört milletvekili çıkaracaklarını ifade etti. Erbay sadece broşür bırakarak değil, tek tek görüşerek halka dokunarak çalışmak gerektiğini de sözlerine ekledi.

Biraz gecikmeli olarak İlçe Başkanlığına gelen Muğla Milletvekili üçüncü sıra adayı Prof.Nurettin Demir salondakilerin ellerini tek tek sıkarak selamlaştı. Prof. Dr. Nurettin Demir Hüseyin Anıl’a seçim sürecindeki yoğun çalışmalarından dolayı teşekkür ederek onun bir duayen olduğunu ifade etti. Görevli olarak gittiği Hatay’daki seçim çalışmaları ile ilgili bilgileri paylaşan Prof. Demir Hatay’dan 6 milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini de Bodrum İlçe örgütüne kaydetti.

“Önümde bir genç, arkamda bir genç İnşallah Muğla’dan biz dört milletvekili çıkartacağız. Hiç kuşkum yok.” diyerek konuşmasını sürdüren Prof.Demir şunları söyledi;

“CHP iktidara yürüyor. Bu kesin, bunda hiçbir endişemiz, kuşkumuz yok. Bizim artık 7 Haziran’a odaklanmamız gerekiyor. Sağlıkla ilgili sorunların üzerine süratle gideceğiz. Parasız sağlık ve eğitimi Türkiye’de tesis edeceğiz. Sosyal politikalarda yoksulluğu yönetme değil, yok etme üzerine kurulmuş bir politikamız, siyasi hareketimiz ve projelerimiz var. Bunların kamuoyunda, Hatay ve köylerinde tuttuğunu da gördük. Bu nedenle her yerde sözünü veriyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu’nu başbakan yapacağız. Sonra da emeklilere en az bin 500 lira aylık maaşlarını alacaklar ve Avrupa’nın emeklileri gibi onurlu bir emeklilik geçirecekler. İki bayram onlara çift maaş vereceğiz. Kurbanlarını alacaklar, çocuklarına, torunlarına hediye alabilecek ve mutlu bir yaşam sürecekler. Bunun garantisini veriyoruz.”

Prof.Demir Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun noterde garanti altına aldığı sözleri kendisinin de verdiğini ifade ederek iddialı bir şekilde şu sözleri söyledi;

“Eğer Kemal Kılıçdaroğlu bu sözünü yerine getirmez ise ki yüzde yüz getireceğinden eminim; bende milletvekilliğinden istifa ederim. Bunu sizlere de taahhüt ediyorum. Bu konuda hiç kimsenin kuşkusu ve endişesi olmasın. Partililerimiz olarak sizlerde bu sözü benim adıma gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.”

CHP Milletvekili adayları konuşmaların ardından partililer ile sohbet ederek seçim sürecindeki çalışmaları ve stratejileri ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.