CHP MUĞLA’DA 2. SIRAYI KONTENJANA AYIRDI

Cumhuriyet Halk Partisi, Parti Meclisi 15 Şubat Pazar günü (bugün) toplandı. Alınan...

CHP MUĞLA’DA 2. SIRAYI KONTENJANA AYIRDI
Cumhuriyet Halk Partisi, Parti Meclisi 15 Şubat Pazar günü (bugün) toplandı. Alınan karara göre; 41 ilde önseçim yapılırken, Muğla’nın da içinde olduğu 10 ilde eğilim yoklaması yapılıyor. Tunceli ve Eskişehir’inde içinde olduğu 30 ilde ise milletvekili adayları merkez yoklaması ile belirlenecek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da 14, Ankara'da da 6 kontenjan kullanırken, İzmir’de ise 2 kontenjan kullanacak.

MUĞLA’DA ÖRGÜT DENETİMLİ EĞİLİM YOKLAMASI…

Eğilim yoklaması yapılmasına karar verilen Muğla’da ise beklenildiği gibi genel başkan bir kontenjan kullanacak. Muğla’da 2011 genel seçimlerinde 3. sıra kontenjana ayrılmıştı, bu dönem neden ikinci sıranın kontenjana ayrıldığı ise merak konusu oldu.

Muğla’da beklenildiği gibi bir kontenjan ayrılmasına şimdilik bir tepki gelmezken, 2.sıra kontenjanının 2011 seçimlerinde de 3. sırada kontenjandan milletvekili adayı olan ve Kılıçdaroğlunun hukuk danışmanlığını yapan Ömer Süha Aldan’ın yine aday gösterilmesi bekleniyor.

MYK’NIN HAZIRLADIĞI TASLAK PM’DE GÖRÜŞÜLDÜ…

CHP Parti Meclisi hangi ilde hangi yöntemle milletvekili adayını nasıl belirleyeceğini belirlemek üzere Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıdan önce Kılıçdaroğlu MYK üyeleriyle bir araya gelerek aday belirleme yöntemleriyle ilgili taslak bir metin hazırladı. Hazırlanan taslak tavsiye olarak Parti Meclisi'ne sunuldu. İstanbul'da adaylar önseçim ile belirlenecek ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul birinci bölgede 5, ikinci bölgede 4, üçüncü bölgede ise 5 olmak üzere toplam 15 kontenjan adayı gösterecek. Ankara'da da birinci bölgede 4, ikinci bölgede ise 2 olmak üzere toplam 6 kontenjan kullanılacak. İzmir'de de adaylar önseçim ile belirlenecek. Kılıçdaroğlu İzmir bir ve ikinci bölgelerde de toplam 6 kontenjan adayı gösterecek. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu önseçim ve eğilim yoklaması yapılacak olan illerden toplamda 39 kontenjan kullanacak.

Ön seçim ve eğilim yoklamalarının tarihlerinin ise önümüzdeki hafta itibarı ile netleşmesi bekleniyor.