CHP’den 1 Yıllığına İhraç Edildi

CHP'li Bodrum Belediye Meclis üyesi Banu Özberk, komisyonda grup kararına aykırı olarak çekimser oy kullandığı için partisinden 1 yıllığına ihraç edildiğini dile getirdi.

CHP’den 1 Yıllığına İhraç Edildi

Bugün Bodrum Belediyesi meclis toplantısında CHP'li meclis üyesi Banu Özberk'in bağımsız meclis üyeleri arasında oturduğu görüldü. Bunun nedeni ile ilgili bir açıklama yapan Özberk, bunun nedeninin komisyonda evsel katı atık bedelleri belirlenirken grup kararına rağmen çekimser oy kullandığı için partisinden bir yıllık ihraç edildiği için bağımsız üyeler arasında oturduğunu söyledi.

Özberk, partisinden istifa etmediğini, CHP ilkelerini her zaman benimsediğini ifade ederek şöyle dedi:

"Ben partimden istifa etmedim. Mart ayında grup kararına aykırı olarak çekimse oy kullandığım için bir yıl süreyle CHP’den geçici olarak çıkarılmama karar verildi. Çekimser kaldığım meclis kararı 2022 yılına ait Bodrum evsel katı atık tarife ücretlerinin yeniden belirlenmesi ve zam yapılmasına ilişkin bir maddeydi. Orada zam yapılmasına çekimser kaldım. Bunun 3 nedeni vardı. İlki ücretlerin hesaplanması yöntemindeki bilimsel ve teknik hatalar. İkincisi işletmeler ve konutlar için farklı zam oranlarının yapılmasını adil bulmamam. Üçüncüsü Manisa Yunus Emre ve Şehzadeler belediyeleri ile Antalya Manavgat belediye meclislerinde alınan benzer meclis kararlarının Antalya ve Manisa idari mahkemelerince ya yürütmesinin durdurulmuş olması ya da iptal edilmiş olmasıydı. Yani meclisin bu konuda karar üretmesinde bir belirsizlik ihtimaliydi. Dolayısıyla bana göre haksız, hukuki durumu belirsiz ve adil olmayan bir zam yapılmasını aklım ve vicdanım el vermediği için Cumhuriyet Halk Partisi’nden geçici olarak ihraç edilmiş bulunuyorum. Şu andaki yöneticiler bana ‘bir gezegen dönüşü sonrası gelip buradan seni alacağız’ dediler. Ben bir yıl boyunca bağımsız koltuğunda bekleyeceğim ve meclis üyeliğime bağımsız olarak devam edeceğim.”

ARAS; GÜNCELLEME YAPMAZSAK GÖREVİMİZİ YAPAMAYIZ

Konu ile ilgili açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise evsel katı atık bedelleri belirlenirken enflasyon gibi kendilerine bağlı olmayan nedenlerle güncelleme yapmak durumunda kaldıklarını ifade ederek şunları dile getirdi:

“Evsel katı bedelleri yasa ile düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyelerce kirleten öder prensibi ile vatandaşlardan alınmasına hükmedildi. Bu konuda bize bir genelge geldi. Bu şekilde yapacaksınız, şöyle hesaplayacaksınız diye. Bu hesap yöntemi oradaki tabloda oranları ile bizlere gönderildi. Biz de kendi giderlerimizi oradaki tabloya göre oranladık. Eğer biz çöp toplama maliyetleri düşürebilirsek bedeli düşüreceğiz. Ama gördüğünüz gibi bize bağlı olmayan dış etkenler var. Akaryakıt fiyatları ortada. Asgari ücrete yapılan zam ortada, hepimiz yaşıyoruz. Bodrum’da enflasyon yüzde 200. O yüzden güncelleme yapmamak demek bizim görevimizi yapamamamız anlamına gelir.”

CHP'li Dursun Göktepe de Banu Özberk ile ilgili meselenin CHP'nin iç meselesi olduğunu söyledi. 

Muhabir: Hamdi Yörür