CHP’den Yalıkavak Yolu Tepkisi

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, uzun zaman önce duran Yalıkavak yolundaki bölünmüş yol çalışmasını gündeme getirdi. Bölgede çok sayıda kaza yaşandığını dile getiren Karahan, “Burada olacak ölümcül bir kazanın sorumlusu hükümettir.” dedi.

CHP’den Yalıkavak Yolu Tepkisi

Karayolları sorumluluğundaki Yalıkavak yolunda bir araya gelen partililer, “Yolun sonu göründü”, “Vergilerimizin karşılığını istiyoruz”, “Canımızı yolda bulmadık”, “Yol yapmadılar ama yollarını buldular” yazılı dövizler açtı. 

Yalıkavak yolunun Bodrum halkının seyahat etmesinin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu dile getiren Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 yılında, yani 8 sene önce yapımına başlanan ancak 2016 yılından bu yana çivi dahi çakılmayan Yalıkavak yolundayız. Burası 10 milyon muammen bedelle ihaleye çıkıldı ve yapımına başlandı. O yıldan bu zamana ülkemizde 3 tane saray bitirildi. Ahlat, Gökova ve Ankara’da saray bitirildi ancak Bodrum halkının güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlaması gereken bölünmüş yol, bitirilemedi. Buradan günlerce on binlerce araç seyahat ediyor. 58 tane toplu taşıma karşılıklı gidiyor geliyor. Öğrenci servisleri, gidiyor geliyor. Bu bizim burada ikinci basın açıklamamız. Parti olarak 4’üncü defa bu konuyu dillendiriyoruz. Yani burada ölümcül, büyük bir kaza olmasını temenni etmiyoruz. Ancak burada çok büyük bir risk var.”

BU YOLDA SEYAHAT EDEN İNSANIN PARTİSİ SORULMAZ

Uçurum olan bölgelerde bariyerle önlem alınmadığını dile getiren Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bariyer olması gerekip de bariyer olmayan yerler var. Bunların da yapılması gerekiyor. Aciz ve basiretsiz bir yönetim. Hiçbir şeyi ele alıp bitiremeyen bir AKP iktidarı ile Bodrum yüz yüze. Maalesef Bodrum 20 yıldır bu kaotik durumu yaşıyor. Bunu da hak etmiyor. Vergisini ödeyen halk, gereğini yapan halk bu yolun bitirilmesini istiyor. Yakın zamanda olan çok ciddi kaza çok önemli. Defalarca dile getirdik. Bu yol bitirilmeli, yani bunun partisi yok, bunun siyaseti yok. Bu yolda seyahat eden insanın partisi sorulmaz. Bunu yapacak olan iktidarın partisi de sorulmaz. Ödediğimiz vergilerin, ihaleye çıkılan bu yolun bitirilmesi. Burası, 6 senedir durmuş olan bir imalat. O kadar basit bir iş. Her yıl 500 metre yapmış olsanız, paranız yoksa 500 metre, 500 metre, şimdiye kadar biterdi. Bu anlamda şunu söylüyorum, burada olacak ölümcül bir kazanın sorumlusu hükümettir. Burada herhangi bir kaza olur, herhangi bir tarif edilemez, dönüşü olmayan bir kaza olursa sorumlu hükümettir.”

“YOL YAPAMAYAN BARİYER DE YAPAMIYOR”

Karahan, açıklamasının ardından yol kenarının uçurum olan bölümlerini göstererek “Yol yapamayan bariyer de yapamıyor. Bu bir risktir. Yol yapımından buraların bariyerle korunması gerekiyor. 2018’de de aynı şeyleri söyledik. Toplasanız bir kilometre bariyer yapmaz. Yetki karayollarında, yapamıyorsanız ya Büyükşehir’e devredin ya da ilçe belediyesine devredin, bariyeri yapsın. Burada güvenli seyahat yok. Buradaki ölümcül kazanın sorumlusu hükümettir.” şeklinde konuştu. 

Muhabir: Hamdi Yörür