CHP'Lİ 5 BAŞKAN ADAYI ÖRGÜTLE BULUŞMAYA BAŞLADI

Cumhuriyet Halk Partisinden 2014 yerel seçimlerde Bodrum Belediye Başkan Aday Adaylığı...

CHP'Lİ 5 BAŞKAN ADAYI ÖRGÜTLE BULUŞMAYA BAŞLADI
Cumhuriyet Halk Partisinden 2014 yerel seçimlerde Bodrum Belediye Başkan Aday Adaylığı için müracaat eden Mehmet Kocadon ve Nuran Yüksel dışındaki 5 aday, Bodrum'da partililerle toplantılar düzenleyerek üyeleri gelişmeler konusunda bilgilendirmeye başladı.

Yalıkavak Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen ilk toplantıya, CHP'li belediye başkan aday adaylarından Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Durmuş Ali Öztürk, Erman Aras, Dr. Kerim Cangır, Ümit Baltutan ve çok sayıda partili katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Yalıkavak Belediye Başkanı ve Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Saruhan, "Önümüzdeki süreçte aday belirleme yönteminin ne şekilde olacağını, nasıl olacağını, hangi yolda gidilirse daha sağlıklı olacağı konusunda fikir alışverişinde bulunduk" dedi. Aday belirleme yöntemiyle ilgili düşüncelerini bir metin haline getirdiklerini ve genel merkeze sunduklarını ifade eden Saruhan, şöyle konuştu:

"Biz her şekilde Bodrum'daki adayımızın belirlenmesinde örgütümüzün üyelerin görüşü alınsın, herkes sandığa girsin, sandıktan çıkan da başkanımız olsun diye bir karar verdik. Biz bu kararın sonuna kadar takipçisi olmaya niyetliyiz ve takipçisi de olacağız. Bunu ancak sizlerden aldığımız güçle yapabiliriz. Sizlerin de buna katkı koymasını sağlamalıyız diye düşünüyoruz. Bu amaçla arkadaşlarımızdan gelen öneri neticesinde denildi ki örgütümüze gidelim, örgütümüzü toplayalım, üyelerimizle görüşelim fikir alışverişinde bulunalım, yine onların da görüşü doğrultusunda beraber değerlendiririz düşüncesiyle bugün Yalıkavak'ta başladı. Önümüzdeki günlerde diğer belde örgütlerimizde, beldelerdeki üyelerimizle bir araya gelip bu toplantıları yapmayı uygun gördük ve bu günde buradayız. Bu bir yerde aday adaylarımızın kendisini tanıtmak gibi bir toplantı olabilir ama herkes birbirini tanıyor. Önemli olan burada herkesin fikirlerini paylaşmasıdır" dedi.

Toplantıda söz alan isimlerden biri olan CHP eski ilçe başkanı ve Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Durmuş Ali Öztürk, şuanda partinin Bodrum'da 7 aday adayı olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında toplantıya katılan 5 adayın güç aldığı tek organın örgüt olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Neden burada 5 kişisiniz diye soruyorsunuz. Şimdi şunu bilmenizi istiyorum, biz Mustafa başkanın da dediği gibi size geldik, sohbet etmeye geldik. Çünkü bu masanın etrafında olan ve önümüzdeki seçimlerde görev isteyen aday adayı arkadaşlarımızın gidebileceği başka bir yer yok. Bizim gidebileceğimiz tek yer geldiğimiz yer yani sizin yanınız. Bizim arkamızda sadece örgütümüz var. Bizlerin bir tek amacı var, bizim illa belediye başkanı olalım diye bir derdimiz yok. Biz istiyoruz ki önümüzdeki yerel seçimlerde Bodrum'da CHP'nin bayrağını zirveye hep beraber dikelim, amacımız bu. İl başkanımız 3 Eylül'de genel merkeze gitti. Muğla ile ilgili değerlendirme toplantısına gitmeden önce biz 29 Ağustos'ta partimizde toplandık ve 2 gün sonraki 31 Ağustos Cumartesi günü bir deklarasyona imza atmak üzere anlaştık, uzlaştık ve ayrıldık. Daha sonra bu deklarasyonu kaleme aldık, birbirimize gönderdik eksiğini fazlasını, değişmesi gereken yerleri, son halini son şeklini vererek cumartesi günü tekrar partimizde toplandık ve bu deklarasyonun altına imza attık. Biz sandık istedik, örgütün iradesinin çıkacağı sandık istedik. Biz çeyiz sandığı istemedik, çeyiz sandığının içinde gelecek başkanlık mazbatası istemedik.Bizim ne olacağımıza, bu örgütün ne olacağına bu örgüt karar vermelidir, siz karar vermelisiniz. Dolayısıyla istediğimiz yasa dışı, hukuk dışı, ahlak dışı, parti tüzüğünün dışında herhangi bir şey değildir. Hepimizin de amacı partimizin yerel seçimde iktidar olmasıdır. CHP'nin tamam mı devam mı sorusunu bulacağı bir süreçtir. Dolayısıyla Cumhuriyeti kuran partililerin üyeleri olarak bugün Cumhuriyeti korumak gibi bir sorumluluğumuz olduğunu bilincinde olmalıyız. Bu bilinçle hareket etmeliyiz" dedi.

Öztürk konuşmasında geçtiğimiz günlerde CHP'ye geçen Bodrum Belediye Başkanının Başkanlık için atama garantisi aldığı dedikodularına atıfta bulunarak, "Bodrum'da bizim çok güzel bir restoranımız varmış. Tabağımız, çatalımız, masa örtümüz her şeyimiz varmış. Garsonlarımız varmış bir tek aşçımız eksikmiş. Aşçımız da gelmiş. Galiba garsondan kasıt sizlersiniz, bulaşıkçı olarak da düşündükleri herhalde bizleriz. Biz bu partinin her kademesinde çöpçülük de yaparız, bulaşıkçılık da yaparız ama bunu bize kimse dikte ettiremez. Ancak siz verebilirsiniz bu görevi bize, bu parti için çöpçülük de yaparız, bulaşıkçılık da yaparız" ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Dr. Kerim Cangır ise aday belirlemeyle ilgili seçimin hakim huzurunda yapılması gerektiğini savunarak, şöyle dedi:

"7 kişi Bodrum belediye başkanlığına aday adayı olarak tespit edildi. Ayrıca Bodrum Belediye meclis üyeliği içinde 96 arkadaşımız başvurdular. Biz Bodrum Belediye başkan aday adayları olarak 29 Ağustos tarihinde ilçe merkezimiz de toplanıp, Eylül ayı başında Ankara'da genel merkezimiz yerel yönetimler komisyonunda Muğla ilimizin görüşüleceği için biraz evvel Durmuş başkanımın okuduğu bildiriyi yayınladık. Burada amacımız genel merkeze Bodrum'dan imkan olursa yurdumuzun her tarafında yerel seçimlerde aday adaylarının örgütün onayı alınarak, mümkünse yasal seçim hakim huzurunda ki şu şartlarda hakim huzurunda seçimi dillendiren kimse yok diye düşünüyorum. Ama gerçekten demokrasiye inanan bir parti olarak, Sosyal demokrat, emekten yana bir parti olarak CHP'nin üyelerine güvenerek adaylarının tespitini her zaman ön seçimle yapma düşüncem vardı. Bunu her ortamda söyledim, söylemeye devam ediyorum. Biz 5 aday adayı olarak genel merkeze bildirdiğimiz yazımızda isteğimiz sandığın kurulmasıydı, bunu ilettik. O gün yaptığımız toplantıda beldelerimizle, üyelerimizle bu kararı paylaşmak için bir araya gelelim diye karar vermiştik ve bugün de örgütümüzle beraberiz. Amacımız aday adaylarımızın da sandık konularak üyelerimizin onayı ile kazanılmasıdır. 29 Ağustos'tan sonra Mehmet Kocadon'da partimize üye oldular, bu üyelikten sonra bizim parti tabanında gördüğümüz arkadaşlarımızın hepsi 'siz boşuna uğraşıyorsunuz, boşuna uğraşmayın, genel merkez Mehmet Kocadon'u Bodrum Belediye başkanı olarak atayacak' diye söylediler, söylüyorlar. Biz aday adayları olarak örgütümüzün yasal ön seçim olmasa da temayül yoklaması da olsa sandığın konuşması için elimizden geleni yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda bize destek verin" dedi.

Aday adaylarından Ümit Baltutan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u isim vermeden sert bir şekilde eleştirdiği konuşmasında Bodrum'un belediyecilik anlamında hızlı bir erozyona uğradığını vurguladı. Kocadon'u 10 yıl belediye başkanlığını yaptığı Ortakent'te altyapı sorunlarının hiçbirini çözmemek, Ortakent'i hipermarketlere, Bodrum'un koylarını rant guruplarına peşkeş çekmekle eleştiren Baltutan, geldikleri noktada Bodrum'a bu olumsuzlukları yapanların önlerine getirildiğini ifade ederek şunları söyledi;

"Hepimizin amacı aynı. Bizler kadınlarımızın ruhundan,erkeklerimizin emeğinden, çocuklarımızın geleceğinden anlayan bir belediyecilik anlayışıyla Bodrum'u yönetmek için talip olduk. Bu talip olduğumuz belediyecilik anlayışı, bizim partimizin temsil ettiği belediyecilik anlayışı. Ama görüyoruz ki şu geldiğimiz günde maalesef karşımıza bazı dayatmalar, bazı ters durumlar çıkıyor. Bu konuda Bodrum'dan hem örgütümüz, hem halkımız yeterince tepkili. Bu toplantıyı da yapma amacımız zaten örgütümüzün bu konuya bakış açısını daha net görmek ve onların desteğini yanımıza almak. Bodrum 10-15 yılda çok büyük değişikliklere uğradı. Altyapısıyla, üst yapısıyla çok büyük bir erozyona uğradı. Türkiye'de İstanbul'dan sonra adına şarkı yapılan, kültürü ile folklorü ile bir yere gelen Bodrum maalesef şuanda çok büyük bir erozyona uğramış durumda. Bir altyapısı olmayan Ortakent var mesela. Bütün hipermarketlere peşkeş çekilmiş bir Ortakent var. Onlar kimin zamanında oldu herkesin bilmesi gerekiyor. Ama maalesef geldiğimiz noktada görüyoruz ki Bodrum'a yapılan bu kötü işler, koyların rant sermaye sahiplerine rant gruplarına peşkeş çekilmesini yapan kişilerin maalesef önümüze getirildiğini görüyoruz örgüt olarak. Biz bir protokole imza attık. Bu protokol biz kendimize örgütümüze yani sizlere güvendiğimiz için biz buna 5 kişi imza attık. Biz diğer 2 aday adayımızın da parti için demokrasi gereği bu protokole imza atması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Bodrum Belediye Başkan adaylığı için yarışa giren isimlerden biri olan Erman Aras ise, Bodrum'un son 5 yıldır herkesin eleştirdiği bir yönetimle karşı karşıya kaldığını söyledi. Bodrum'da doğan biri olarak sürekli hale gelen bu olumsuzlara artık tepki koymanın zamanın geldiğini düşündüğünü belirten Aras, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Aynı zamanda Ak Parti iktidarının çıkarmış olduğu en son yasa ve yönetmeliklerle baktık ki köylerimiz teker teker gidiyor. Bunu her seferinde konuşuyorum. Çok yakın bir zamanda ortak mallarımızın hepsine el koydular, Yalıkavak belediyesinin mallarına el koydular, köylülerin mallarına da el koydular. 10 seneyi bulmayacak bütün köylülerin kendi tapularına da el koyacaklar. Bu gerçeği lütfen bir komplo teorisi olarak görmeyin. Çünkü çıkan kanun açık ve net. Arkadaş ya bu bedeli ödersin, topraklarını korursun veya topraklarını kiralar satarsın, bütün mallar ellerinizden gidecek. Şimdi biz bununla uğraşırken yanımıza birde termik santral yapmaya başladılar. Termik santralleri bizim su kuyularının üstüne yaptılar. Yani gelecek yıllarda burası yaşanılmaz bir hale gelecek. Olimpiyat elemelerini dikkatle izlemişsinizdir, Olimpiyat elemelerine 3 ülke katıldı. İlk eleme turunda bir şart vardı yüzde 50'yi geçeceksin, yüzde 51 alan ülke kazandı. Biz de genel merkeze aday belirleme yöntemi olarak dünyanın kullandığı bu yöntemi sunduk. Arkasında partinin gücü olsun dedik. Bunu da yaptık sunduk bunları kabul edermisiniz dedik, kabul etmeyiz parti tüzüğümüzde böyle bir şey yok dediler. Bizim bütün bu olumsuzluklara, bu yönetim tarzına itiraz ettiğimiz, bunun için neredeyse hepimizin aday olduğu bu noktada bu yönetimin başındaki arkadaşımızı partimize transfer ettiler. Peki şimdi kendinizi benim yerime koyun. Ya benim burada işim yok yada...."

Konuşmasında CHP Genel Merkezinin tavrını da eleştiren Aras, "Eğer bir parti ben bu olumsuzluklara karşı savaş açacağım değip bizlerin dosyasını kabul ettiyse, bizlerin paralarını aldıysa, bizlerin zamanlarını aldıysa, bizlere de araziye inin arkadaşlar bize proje getirin dediyse, bizleri çalıştırdıysa bunun üstüne bu hareketi yapamaz" diyerek, sözlerine şöyle devam etti;

"Tabi ki tercih partinin, yapabilir, benim tercihim bu diyebilir. Bugün çok rahatlıkla Mehmet Tosun'u da getirebilir. Partinin tercihi ama o zaman burada bize yer yoktur. Parti tercihini yapmıştır. Beyler, arkadaşlar, kendi kendimizi kandırmayalım. Partimiz tercihini yapmıştır. Partimizin bu seçimlerde adayı bellidir, adayını belirlemiştir. Sosyal adaleti savunan, insan haklarını savunan, demokrasiyi savunan, sosyal devleti savunan bir parti olacaksınız ve bir transfer yapacaksınız ve bu transferi kapının dışına koyacaksınız. Yani bu yakışır mı, herhangi bir vatandaşı transfer etmiyorsunuz siz, bir belediye başkanını transfer ediyorsunuz. Bir belediye başkanı kapının kenarına konmak için transfer edilmez. Kimsenin o belediye başkanının siyasi hayatını bitirmeye hakkı yoktur, bir partinin hakkı hiç yoktur. Eğer bunu yaparsa bu ayak oyunudur, bu bir etik davranış değildir. Benim ne eksiğim var, bizim ne eksiğimiz var. Aynı soruyu ben il başkanının yanında yine sordum ne eksiğimiz var, hangimizi koysanız bir kere CHP'nin oy oranını düşürmeyiz. Peki CHP'nin burada seçim kazanması yetmiyor mu diye sorduğumda; hayır seçim kazanmak bize yetmiyor dedi. DP'nin eski sahada ne kadar oyu varsa bunları da transfer edeceğiz, bize oy lazım onun için biz proje yürütüyoruz diyorlar. Bu proje Bodrumla ilgili mi diye sordum, hayır Türkiye'de bir proje yönetiyoruz diyorlar. Bunun Türkiye'de uygulanan bir proje olduğunu, Bodrumla ilgili olmadığını, bu projeyi uyguladıkları için de bu işlemin yapıldığını çok net olarak söylediler. Sizlerde giderseniz sizlere de ifade edecekler" dedi.

Yalıkavak Belediyesi Kültür Merkezinde akşam üzeri saatlerinde başlayan ve 3 saatten fazla süren toplantıya yaklaşık 150 partili katıldı.