ÇOCUK PROGRAMLARI TED KOLEJİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Bodrum Müzik Festivali'nin Çocuk Programları TED Bodrum Koleji'nde Gerçekleştirildi....

ÇOCUK PROGRAMLARI TED KOLEJİ’NDE GERÇEKLEŞTİ
Bodrum Müzik Festivali'nin Çocuk Programları TED Bodrum Koleji'nde Gerçekleştirildi.

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçiliğiyle 12 – 16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye ile dünyanın önde gelen orkestralarını, müzisyenlerini Bodrum yarımadasında bir araya getiren Bodrum Müzik Festivali'nin çocuklar için hazırlanan programının en önemli adresi TED Bodrum Koleji kampüsü oldu.

TED Bodrum Koleji kampüsünde; 13 Ağustos Pazar günü Sinemada Müzik: Uçan Makine sinema gösterisi gerçekleştirildi. 14 Ağustos Pazartesi günü Çocuk Atölyesi: Nesi Var, Sesi Var', adlı kolektif atölye çalışmasında ilk olarak çocuklardan bir karakter oluşturmaları sağlandı, sonra bulundukları alandaki nesneleri ve sesleri kullanarak o karaktere bir ses verip, bu sesle o karakterin hikâyesini anlatmaları istendi. Nihai hedef, küçük bedenlerdeki tüm duyuları devreye sokarak, onlara bir tür “ıraksak düşünce” egzersizi yaptırmaktı. Atölyenin sonunda çocukların yarattığı karakterler oyun hamurlarıyla şekillendi.

15 Ağustos Salı günü “İçimdeki Çocuk” adlı ritim-dans atölyesinde Schuman, Debussy veya Tchaikovsky gibi bestecilerin sadece çocuklar için yazdıkları eserler çocuklara dinletildi; bu küçük eleştirmenler duydukları müziklere, kendi istedikleri bir yöntemle yanıt verdi. 16 Ağustos Çarşamba günü ise “İçimdeki Çocuk” plastik sanatlar atölye çalışmasının bu modülünde, çocuklar Schumann, Debussy ve Tchaikovsky gibi bestecilerin onlar için yazdığı eserleri dinleyip, fikirlerini bu kez resim, oyun hamuru maske veya hikâye anlatarak dile getirdiler.