ÇOCUKLAR USTALARLA KARİKATÜRLER ÇİZDİ

Aydın Doğan Vakfı tarafından 34’üncüsü düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür...

ÇOCUKLAR USTALARLA KARİKATÜRLER ÇİZDİ
Aydın Doğan Vakfı tarafından 34’üncüsü düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması için Bodrum'a gelen yarışmanın jüri üyeleri çocuklarla birlikte karikatür çizdi.

Dünyanın bir numaralı karikatür yarışması olarak nitelendirilen, serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması kapsamında Bodrum’da bulunan yarışmanın Tan Oral başkanlığındaki seçici kurul üyeleri Ercan Akyol, Latif Demirci, Rudy Gheysens (Belçika), Piyale Madra (Türkiye), Mohsen Nouri Najafi (İran), Peter Nieuwendijk (Hollanda), Joel Pett (ABD) ve Cristina Sampaio (Portekiz), aralarında TED Bodrum Koleji öğrencilerinin de olduğu çocuklarla birlikte karikatür workshop çalışmaları yaptı.

Karikatür çalışması yapan yaklaşık 50 öğrenciyle jüri üyeleri yakından ilgilenerek onlara çeşitli çizim teknikleri gösterdi.

Etkinlik hakkında basın mensuplarına bilgiler veren Vakıf Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, workshop çalışmasının ağmacını şu sözlerle anlattı:

“Yeni nesilleri karikatür alanında yetiştirmek için bu workshop çalışmasını yarışmamız içine dahil ettik. Hem yıl içinde Yaratıcı Çocuklar Derneği ile birlikte karikatür yarışmalarımız var hem de uluslar arası ünlü çizerler buraya geliyorlar bu jüri toplantısı için. Biz onları mutlaka çocuklarla buluşturup çizim yaptırıyoruz. Çocukların yaratıcı yeteneklerini ortaya çıkarmak, değişik bakış açılarını öğrenmelerini sağlamak için bu etkinliği her yıl tekrarlıyoruz.”

Türkiye’nin karikatür anlamında çok ileride olduğuna işaret eden Fetvacı, karikatürün günümüzdeki rolünden de bahsederek şunları söyledi:

“Bence çok eskiye gitmekle birlikte çağımızın bir sanatı aynı zamanda. Çok güncel bir sanat, hem çevrenizde olan biten hakkında bir yorumda bulunuyorsunuz, bir gözlem yapıyorsunuz, hem yaratıcılığınızı kullanıyorsunuz, hem de içine bir mizah unsuru koyuyorsunuz. Çok önemli bir sanat. Günümüzün sanatı dememizin sebebi, biliyorsunuz sosyal medya gibi olgular dolayısıyla insanlar her şeyi kısa sürede görmek anlamak ve mesaj vermek istiyorlar. Karikatür de onun gibi bir şey, bir resme bakıyorsun, orada mesajı alıyorsun, mizahı görüyorsun ve uzun bir süre hatırında kalıyor. Bir köşe yazısını uzun uzun okumaktansa insanlar bir karikatüre bakıp görüyorlar. Farkındalık yaratılabiliyor, olayların içine girebiliyorlar.”

34. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Jüri Başkanı Tan Oral, oldukça yorucu bir çalışmayı tamamladıklarını söyleyerek, "Sonunda bizi mutlu eden bir sonuca vardık. Bugün de çocuklarla karşılıklı çizgi yarışı yapıyoruz. Karşıma gelen çocuklar çok hevesli, çok neşeli ve sağlıklılar. Rahat bir şekilde çiziyorlar, siliyorlar. Bu yaş için bu kadarı yeterli. İlerisi için önce bir meslek sahibi olmaları gerektiğini düşünüyorum" dedi.

34. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması etkinlikleri 21-28 Haziran tarihlerinde dereceye giren ve başarı ödülü alan karikatürlerin Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi'nde sergilenmesiyle sona erecek.