ÇOCUKLARI ENGELLEMEYİN, DESTEKLEYİN…

TED Bodrum Koleji’nde, halka açık olarak "Çocuğun Yetenek Gelişimini Destekleyen...

ÇOCUKLARI ENGELLEMEYİN, DESTEKLEYİN…
TED Bodrum Koleji’nde, halka açık olarak "Çocuğun Yetenek Gelişimini Destekleyen Ebeveyn Olmak" konulu seminer düzenlendi.

Türkiye genelinde 35 okul ve Ankara’da bir üniversiteyle Türk eğitimine hizmet veren Türk Eğitim Derneği’nin (TED) Genel Müdürü Sevinç Atabay ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Oktay Aydın tarafından verilen "Çocuğun Yetenek Gelişimini Destekleyen Ebeveyn Olmak" konulu seminere ilgi oldukça yoğun oldu.

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TED Bodrum Koleji işbirliği ile gerçekleştirilen seminer bugün öğlen saatlerinde TED Bodrum Koleji Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Ücretsiz ve halka açık olarak yapılan seminerde ilk olarak TED Genel Müdürü Sevinç Atabay bir sunum gerçekleştirdi. Tecrübelerine ve araştırmalarına dayanarak edindiği bilgileri seminere katılan veliler ve öğretmenlerle paylaşan Atabay, çocukların yeteneklerinin ortaya çıkarılmasındaki en önemli etkenin anne ve babaların çocuklarında fark edemedikleri yeteneklerinin öğretmenler tarafından keşfedilmesi olduğunu söyledi.

Yeteneğin tanımını yapan Atabay, çocuklara zorla bir şeylerin dayatılmaması gerektiğini, var olan yeteneklerinin çocuklara gösterilecek ilgi ve takiple tespit edilebileceğini ifade etti.

Sevinç Atabay’ın ardından, gelişim ve öğrenme, rehberlik, çocuk ruh sağlığı, kişiler arası ilişkiler ve iletişim, araştırma semineri, okul-aile-çevre ilişkileri, eğitim örgütlerinde mesleki gelişim, öğrenme, zeka ve motivasyon teorileri ve ilköğretim sorunları konusunda çalışmaları olan Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Oktay Aydın bir sunum gerçekleştirdi.

Aydın konuşmasında, çocukların yeteneklerinin ortaya çıkarılmasında ve sonrasında, anne baba ve öğretmenlere düşen görevler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

İzleyenlerin sorularının ve merak ettikleri konularında cevap bulduğu seminer 3 saat sürdü.