Çok Önemli Hatırlatma ve Uyarılar!..

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber yayınlandığı bir basın açıklamasıyla, Bodrum'un önemli bazı problemleri konusunda Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyelerine çağrıda bulundu.

Çok Önemli Hatırlatma ve Uyarılar!..

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber yayınlandığı bir basın açıklamasıyla, Bodrum'un önemli bazı problemleri konusunda Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyelerine çağrıda bulundu.

Son yıllarda sonhabar mevsiminden itibaren Bodrumluların artık büyük bir kaygıyla takip etmeye başladıkları yağışlı havalar ve yaşanan sel baskınlarını hatırlatan Kanber, yetkilileri Bodrum acil sorunlarını öncelikleri arasında almaları konusunda uyardı. Kanber basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Değerli Bodrumlular; İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı olarak, Bodrum ile ilgili problemler hakkında halkımızı her konuda bilgilendirmek, tüm kamu kurum ve STK'ları da uyarmakla yükümlüyüz.

Bilindiği üzere, 29 Kasım 2018 tarihinde, Bodrum Kumbahçe ve Gümbet Mahallelerini büyük oranda etkileyen yoğun yağış ve bunun sonucunda oluşan sel ile ağır maddi hasarlar meydana geldi. Ayrıca 25 Şubat 2019 tarihinde Mumcular mahallesinde yaşanan can kayıpları çok canımızı yaktı. Yine bu sene bir hafta önce kısa süren bir yağmurda Gümbet Mahallesi etkilendi. Rögarlar taştı, temizlenmeyen kanallar tüm yaz biriken atıklarını denize taşıdı. Artık Bodrum’da yaşayan her yurttaşımız yağmur yağacağı zaman acaba sel olur mu düşüncesiyle endişe yaşamaktadır.

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; Uzun yıllardır kangren olmuş, özellikle Bodrum Merkez, Turgutreis ve Bitez mahallelerinde evleri, işyerlerini su basmakta ve maddi kayıplar yaşanmaktadır. Özellikle Bitez mahallesinde vatandaşlarımız her yağmurda, yolu kullanamaz hale gelirken, karşıdan karşıya dahi geçme şanslarının olmadığı bir
durumla karşı karşıya kalır. Bodrum’un hizmet alımında 5 yıldan beri ihmal edilmesi ve 2020’li yıllara girerken hala bunları konuşuyor olmamız çok acıdır.

Bilindiği üzere Büyükşehir belediyemiz 15 Ekim itibari ile Bodrum limanında Nisan ayına kadar sürecek bir dizi çalışmalara başlayacaktır. Bu çalışmalar belki bir yıl ötelenip, sel olma riski olan bölgelerde çalışma yapılabilir miydi? Bunu sorgulamak gerekmektedir. İYİ Parti olarak Bodrum’un alt yapı sorunlarının bir önceliği olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu bağlamda buradan soruyoruz;

Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyemiz ve hatta Devlet Su İşleri de, anılan sel bölgeleriyle ilgili hangi çalışmaları yapmışlardır? Bitez mahallesinde kangren haline gelmiş 600 metrelik bir mesafede, sel ve yağmur sularının yüksek bir debiyle akmasıyla bu bölge de yaşayan insanlarımız her yağmur yağışı sonrasında büyük sıkıntılar çekmektedirler. Burayla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır?

Buradan net bir şekilde uyarıyoruz. Bodrum halkının bu alt yapı yetersizliklerinden dolayı daha fazla tahammülü kalmamıştır. Buradan Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyelerine sesleniyoruz. Bodrum’un önceliklerini sıraya koyduğumuzda, can ve mal kaybına sebep olan ve ülke ve dünya medyasında da kötü anılan, halkımızın mağdur olduğu bu konuya dikkat çekmeyi İYİ PARTİ Bodrum İlçe başkanlığı olarak borç biliriz. Bir an önce gereğinin yapılmasını ve öncelik sırasının tekrar değerlendirilmesi gerektiğini tüm Bodrum halkı ve Yerel yöneticilerimize arz ederiz. Saygılarımızla."

Öte yandan Kent Haber'de geçtiğimiz günlerde benzer kaygıları gündeme getiren bir habere bültenlerimizde yer vermiştik. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yaşanan şiddetli yağışlarda yıkılarak Cumhuriyet Mahallesi'nde çok sayıda işyeri ve evin sular altında kalmasına dere yatağındaki istinat duvarı hala onarılmadı. Mahalle sakinleri yaşanacak şiddetli bir yağışta duvarın kalan kısımlarının da yıkılarak yine aynı manzaralara neden olmasından kaygı duyuyor. Yapılan uyarılara ve üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen duvarın onarımı için ihale açılmasının beklendiği öğrenildi.