CÜNEYT KARALOĞLU'NDAN ÇEVRE DOSTU FIRIN

Bodrum'da yaşayan, çevre konusundaki hassasiyeti ve çalışmalarıyla tanınan emekli...

CÜNEYT KARALOĞLU'NDAN ÇEVRE DOSTU FIRIN
Bodrum'da yaşayan, çevre konusundaki hassasiyeti ve çalışmalarıyla tanınan emekli kaptan Cüneyt Karaloğlu, kış güneşiyle sebze ve meyve kurutabilmek için bir "Güneş enerjisi fırını" tasarladı.

1980 yılından bu yana güneş enerjisi sistemleri üzerine çalışmalar yürüten emekli kaptan Cüneyt Karaloğlu, dördüncü projesi olan 'Güneş enerjisi fırını' yaptı. Yapımı yaklaşık iki ay süren ve cam elyaf, saç gibi yalıtım maddelerinden oluşan yaklaşık 2 bin 500 lira değerindeki fırın, prototip olmasına rağmen görenlerin dikkatini çekiyor.

12 kilogram kapasiteli fırında, kış güneşinden faydalanarak sebze ve meyvelerin daha sağlıklı ve ekonomik bir şekilde kurutulması amaçlanıyor.

Tasarladığı fırınla ilgili gazetecilere bilgiler veren Karaloğlu, güneş enerjisi ile meyve ve sebze gibi her türlü tarım ürünlerini kurutmak üzere tasarladığı fırını denemeye başladığını ve gayet iyi sonuçlar elde ettiğini söyledi. Deneme sürümü olarak yaptığı fırının kapasitesinin 12 kilogram olduğunu belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Bu fırın 2 bin 500 liraya mal oldu. Bu fiyat daha aşağıya çekilebilir. Bu fırın başarılı olursa daha büyük sistemlerini kurup, meyve ve sebze kurutmada kullanacağız. İlk veriler mükemmel. Şuanda 64 dereceye kadar sıcaklık çıktı. Bu sıcaklığı fan yardımıyla 55 derece seviyesinde tutacağım. Bu bir ihtiyaçtı. Pek çok tarım ürünü değerlendirilemiyor. Hatta bazı ürünler atılıyor. Bu ürünleri değerlendirmek amacıyla düşünüldü. Her türlü kurutmada kullanılabilir" dedi.

Tarım ürünlerinin cinsine göre kuruma süresinin değiştiğini kaydeden Karaloğlu, "Bu fırını iki ayda yaptım. Biber kurutuyorsanız, üzerindeki zar nedeniyle geç kurur. Açıkta kurutmaktan farkı ise yiyeceklerin nem almaması. Bazı bakterilerin üremesini de önlüyor" diye konuştu.

Karaloğlu, fırını 120 gün süresince deneyeceğini ve gün gün notlar alacağını belirterek, başarılı olduğu taktirde fırının daha büyük kapasiteli olanlarını üretmeye başlayacağını kaydetti.