ÇUVAL DAVASINDA YİNE KARAR ÇIKMADI

Bodrum'da 2011 yılında ilçeye gelen ABD savaş gemisinden inen bazı askerlerin başına...

ÇUVAL DAVASINDA YİNE KARAR ÇIKMADI
Bodrum'da 2011 yılında ilçeye gelen ABD savaş gemisinden inen bazı askerlerin başına çuval geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 8 kişi hakkında açılan davanın duruşmaları devam ediyor.

Davanın Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesinde bugün görülen son duruşmasında, "Kişi hürriyetinden yoksun bırakma ve Hakaret" suçlamasıyla tutuksuz yargılanan ve haklarında 16 yıla kadar hapis cezası istenen 8 sanıktan üçü hazır bulundu.

26 Haziran tarihine ertelenen duruşma sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan sanıkların avukatı Ahmet Aksüt, sanıkların savunma haklarının beklendiğini söyledi. Avukat Ahmet Aksüt, "Dört sanıkla ilgili talimat cevaplarını beklemeye karar verdiler. Birde şikayetçi olan Amerikalı kişinin yanında tanık olan bir Amerikalı'nın da ifadesi için talimat yazılmıştı o bekleniyor. Bu aşamada bunlar tamamlandıktan sonra bir sonuca ulaşılır diye düşünüyorum" dedi.

Müvekkillerinin üzerlerine atılı suçlardan dolayı savunmalarını verdiklerini belirten Aksüt, mahkemenin bir de yaralama olabilir düşüncesiyle sanıklardan ek savunma istediğini ve mahkemenin bu yönde devam ettiğini ifade etti. Ahmet Aksüt, "kişi hürriyetinden yoksun bırakma" suçunun üst sınırının 16 yıl olduğunu hatırlatarak davayla ilgili beklentilerini şöyle açıkladı;

"Sokak ortasında kişi hürriyetini tahdit suçunun işlenemeyeceğine dair Yargıtay kararları var. Dolayısıyla o yönde bir ceza geleceğini düşünmüyorum. Hakaret suçundan bir ceza gelebilir ama onunla ilgili de usulsüz ifade alınması söz konusu, o yüzden bu suçtan da bir ceza geleceğini düşünmüyorum" dedi.

Aksüt, gerekli yazışmaların tamamlanması halinde 26 Haziran günü davanın karara bağlanabileceğini belirterek sözlerini tamamladı.

OLAY...

ABD savaş gemisi "Ramage" 20 Ekim 2011 tarihinde ziyaret için Bodrum'a gelmiş, gemiden inerek Cumhuriyet Caddesi'nde gezen ABD'li askerlerin başına bir grup tarafından çuval geçirilmeye çalışıldığı iddia edilmişti. Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ifadelerin alınmasının ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmış, daha sonra bu kişiler hakkında kamu davası açılmıştı.