Dans Eğitmenlerinin Davası Başladı

Bodrum’da 2 dans eğitmeninin bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Dans Eğitmenlerinin Davası Başladı

Edinilen bilgiye göre geçen Eylül ayında yapılan bir dans eğlencesi sonrası uzun süredir tanıdığı 2 dans eğitmeni arkadaşının tecavüzüne uğradığını öne süren kadın, şikayetçi oldu. Şikayetin ardından Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 2 dans eğitmeni gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yaklaşık bir ay cezaevinde kalan 2 eğitmen, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Olayla ilgili davanın ilk duruşması Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya müşteki kadın, 2 sanık, taraf avukatlar, Bodrum Kadın Dayanışma ve CHP Kadın Kolları üyeleri, müşteki kadının yakınları, dans eğitmenlerinin yakınları ile çok sayıda arkadaşı katıldı. 

Duruşmada tarafların beyanları alındı, tanıkların ifadeleri dinlendi. Duruşma, 22 Eylül tarihine ertelendi. 

HTS KAYITLARININ GETİRİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Duruşma sonrası bir açıklama yapan müşteki kadının avukatı Funda Ekin, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün sanık ve şikayetçinin beyanı alındı. 4 tane tanık ifadesi alındı. Bizim için tanıkların çelişkili beyanlarının açıklıkla ortaya çıktığı bir duruşma oldu. Sanık vekilleri, sanıkların adli kontrollerinin kaldırılması talebi vardı, bunu reddine karar verildi. Şu aşamada bizim isteğimiz üzerine sanık ve müşteki arasındaki HTS kayıtlarının getirilmesine karar verildi. Delillerin toplanmasına ilişkin işlemler sürecek.” dedi. 

“MÜŞTEKİNİN BEYANLARI TUTARLIYDI”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Avukatı Evrim İnan ise şu sözlere yer verdi:

“Bu tarz davalarda her zaman gördüğümüz şeylere tanık olduk. Sanık vekilleri ve sanık, olayın üzerinde herhangi bir beyanda bulunmayıp kadınların kendilerini savunma pozisyonuna getiriyorlar. Sanıkların bu suçu gerçekten işleyip işlemedikleri üzerinden değil bir kadını ne kadar karalayabilirsek o kadar bu işin içinden sanıklar lehine bir mağduriyet yaratabiliriz bakış açısıyla hareket edildi. Müşteki, kendisini gayet iyi ifade etti. Beyanları tamamen tutarlıydı.”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, müştekinin derneğe olayın ikinci günü başvurduğunu dile getirerek “Failler yeni bir tecavüz profili çiziyor. Çok alıştığımız varoşlardan, yoksul mahallelerden ya da kırsal kesimden çıkmadı, son derece modern, çağdaş, eğitimli varlıklı ve etrafında da insan kitlesi olan bir yapıdan çıktı.” diye konuştu. 

“BİZ, ADALETE GÜVENİYORUZ”

Duruşma sonra cinsel saldırı suçlamasıyla yargılanan F.D.I. ve E.Ü. Kent Haber’e açıklama yaptı. Açıklamada bir iftiraya uğradıklarını ve davanın sonuçlanmasının ardından bu iftiradan kurtulacaklarını dile getiren F.D.I. ve E.Ü. şu ifadelere yer verdi:

“Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve tüm Türkiye'ye de ki kadın dayanışma derneklerinin yanındayız ve destekçisiyiz. Şikayetçi olan kadının adını soy adını paylaşmak istemiyoruz. Hiç bir kadının rencide ve ifşa olmasını istemiyoruz. "Adalet Mülkün Temelidir. " Adı altında biz, adalete güveniyoruz.

Masumiyet karinesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. Maddesinin ikinci fıkrasına göre, "suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz" şeklinde düzenlenmiştir. Masumiyet karinesi, kişinin bir suç işlediğine dair kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan suçlu olarak kabul edilmemesini güvence altına alır. Bunun sonucu olarak kişinin masumiyeti asıl olduğundan suçluluğu ispat külfeti iddia makamına ait olup, kimseye suçsuzluğunu ispat mükellefiyeti yüklenemez. Hiç kimse suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar yargılama makamları ve kamu otoriteleri tarafından suçlu olarak nitelendirilemez ve suçlu muamelesine tabi tutulamaz. Üzerimize atılı iftiranın gerek tanık anlatımları, gerek adli raporlar ile beraatimize ışık tutacağını biliyoruz. Bizler kendimizden eminiz.”

“DAVA SONRASI İFTİRADAN KURTULACAĞIZ”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin geçen 14 Mayıs’ta yaptığı açıklama ve sosyal medya paylaşımında dava başlamadan yargısız infaz yaptığını ve bu açıklamayla ilgili yasal yollarla mücadele edeceklerini söyleyen F.D.I. ve E.Ü., sözlerini şöyle noktaladı:

“Bodrum Kadın Dayanışma Derneği yaptığı 14.05.2022 tarihli açıklamada; Mahkemeler adına yargılama yaparak kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadan hukuku hiçe sayarak, henüz davamız başlamadan yargısız infaz yapmıştır. Bu yapmış oldukları davranış, insan hakları mahkemesine, kişilik haklarına ve masumiyet karinesine aykırı bir davranış olup, kadın haklarını savunan bu derneğin hukuksuz eylemini kınıyoruz. Yasal yollarla ile mücadelemize devam edeceğimizi, davanın sonuçlanmasından sonra bu iftiradan kurtulacağımıza emin olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

Duruşmaya katılan dans eğitmenlerinin arkadaşları, dans eğitmenlerinin iftiraya uğradığını savunarak 2 sanığın suçsuzluğunun yargılama sonucunda ortaya çıkacağına inandıklarını söylediler. 

Muhabir: Hamdi Yörür